,,Nieznany impresjonizm” nową wystawą w CK Zamek

„Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni” to tytuł nowej wystawy, którą można podziwiać w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W obszerny zbiór obrazów wchodzą m.in. grafiki z kolekcji  Ashmolean Museum w Oksfordzie.

Na wystawie dostępne będą dwie kolekcje muzealne. Pierwsza pochodzi ze zbiorów oksfordzkiego Ashmolean Museum. W skład wchodzą 34 grafiki (akwaforty, litografie, akwatinty, suchoryty). Eksponaty należą do bogatego archiwum dzieł impresjonizmu, którym może poszczycić się muzeum  posiadające w swoich zbiorach dzieła takich artystów jak Edouard Manet, Camille Pissarro, Auguste Renoir czy Henri de Toulouse Lautrec.

Drugą z kolekcji będą prace przedstawiające nowoczesną grafikę francuską. Wystawienie tych zbiorów w CK Zamku jest możliwe dzięki udostępnieniu części zasobów z kolekcji Feliksa Jasieńskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Z wystawą połączony jest program edukacyjny zawierający w sobie m.in. liczne wykłady, spotkania czy warsztaty z XIX-wiecznej grafiki. Podczas nich uczestnicy zapoznają się z historią druku i rozwojem takich technik jak akwaforta czy sucha igła, a oprócz tego poznają, jak duże znaczenie dla sztuki nowoczesnej ma grafika warsztatowa.

Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek podkreśliła, że wystawa to pierwszy poza Wielką Brytanią tego typu pokaz. Zwiedzający poznają nieznane oblicze twórców impresjonizmu, którzy poprzez prace graficzne udowadniali swój geniusz oraz talent. Zwróciła również uwagę na znaczącą rolę grafiki w połowie XIX wieku, kiedy to reprodukcja opierała się głównie na pracy rytowniczej.

“Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni” w Centrum Kultury Zamek potrwa od 9 stycznia do 29 marca 2020 roku.