Tylko 3 poznańskie licea w pierwszej 50. najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce wg rankingu Perspektywy 2020

Dopiero na 25. miejscu w ogólnopolskim rankingu „Perspektywy”, w którym klasyfikowane są najlepsze licea ogólnokształcące w kraju znalazła się szkoła z Poznania. Jest to VIII LO im Adama Mickiewicza, które jednocześnie jest także najlepszym liceum w Wielkopolsce. Jak poradziły sobie pozostałe placówki?

Ranking Perspektywy tworzony jest co roku i jest uznawany za jeden z najbardziej wiarygodnych w ocenie szkół średnich. Placówki oceniane są za pomocą trzech kryteriów. Sukcesy uczniów w olimpiadach stanowią 25% oceny, wyniki maturalnych egzaminów pisemnych ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych to 30% całościowej oceny, a wyniki maturalne z przedmiotów dodatkowych to 45%.

W tym roku na pierwszym miejscu znalazło się Uniwersyteckie LO w Toruniu. Najlepszym liceum ogólnokształcącym w Poznaniu, a zarazem w Wielkopolsce okazało się VIII LO, które sklasyfikowano na 25. pozycji. Tuż za nim uplasowało się LO św. Marii Magdaleny na 27. miejscu, a II LO w Poznaniu zamyka poznańskie i wielkopolskie podium zajmując 39. miejsce w ogólnopolskim rankingu.

Czwartą najlepszą szkołą w Wielkopolsce jest sklasyfikowane na 40. pozycji I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Swarzędzu, które jest jednocześnie ostatnim wielkopolskim liceum w pierwszej 50. rankingu.

Kolejna wielkopolska i poznańska szkoła w rankingu to I LO w Poznaniu, które zajęło 86. pozycję, dalej na 132. miejscu jest III LO w Poznaniu, a 10 pozycji niżej III LO w Kaliszu. II LO im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Dwujęzycznymi i Międzynarodowymi w Lesznie znalazło się na 158. miejscu, a poznańskie XVI LO im. z Oddziałami Dwujęzycznymi w Poznaniu sklasyfikowano na 163. pozycji. Tuż za nim znalazło się VI LO w Poznaniu.

Publiczne Salezjańskie LO im. bł. Piątki Poznańskiej w Poznaniu jest 9. najlepszym w Poznaniu i 173. w Polsce, a poznańską pierwszą dziesiątkę zamyka V LO w Poznaniu na 185. pozycji.

Cały ranking dostępny jest online.