Umowa podpisana – przebudowa Rynku Łazarskiego rozpocznie się wiosną tego roku

Zadaszone targowisko, więcej zieleni, przestrzeń rekreacyjna i kulturalna, miejsce zabaw dla dzieci i kawiarniane ogródki – tak ma wyglądać nowy Rynek Łazarski. Umowę na jego przebudowę podpisano dziś w Urzędzie MIasta z wyłonionym w przetargu wykonawcą prac.

Przebudowa jest tematem, który pojawia się od lat szczególnie wśród lokalnej społeczności oraz handlujących tam kupców. Rynek Łazarski wymaga modernizacji niemal pod każdym względem, by spełniać standardy tego typu miejsc w obecnych czasach.

Do tej pory rynek pełnił funkcję jedynie handlową, jednak przebudowa ma zmienić go w wielofunkcyjną przestrzeń, która będzie służyć mieszkańcom w każdym wieku. Poprawi się jakość i komfort oferowanych usług. Projekt powstawał przy udziale najbardziej zainteresowanych – kupców i mieszkańców, podczas konsultacji społecznych.

W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne i zadaszone targowiska zaprojektowane na planie koła. Przewidziano również dogodny dojazd i miejsce dla dostaw. Wymieniona będzie zarówno nawierzchnia jak i część infrastruktury podziemnej i technicznej. Chodniki mają być szersze, co zapewni większy komfort poruszania się pieszych, szczególnie tych z wózkami dziecięcymi.

Sąsiadujący z obecnym rynkiem skwer im. Kazimierza Nowaka także zostanie przebudowany i wykorzystany. Północna część będzie pełniła funkcje deptaku z możliwością dojazdu dla okolicznych mieszkańców. Dodatkowa przestrzeń ma zapewnić możliwość organizacji wydarzeń plenerowych. Zamontowane zostanie oświetlenie, które będzie rozwieszone na stalowych linkach rozciągniętych między budynkami.

Rynek łazarski w nowej odsłonie ma mieć także zielony skwer, kawiarenki z ogródkami sezonowymi, fontannę oraz miejsce zabaw dla dzieci.

Zmieni się organizacja ruchu w okolicy. Wokół jego terenu zostanie wprowadzona strefa zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Zachowana będzie za to obecna liczba miejsc parkingowych.

Przybędzie zieleni – pojawi się 50 nowych drzew oraz zieleń niska.

Wyłonienie wykonawcy przebudowy, pomimo zainteresowania firm, możliwe było dopiero w trzecim przetargu, gdy Miasto wprowadziło w nim zmiany. Skrócono czas realizacji inwestycji poprzez tymczasowe przeniesienie targowiska na parking pomiędzy szkołą muzyczną i szkołą katolicką przy ul. Głogowskiej. Dzięki temu zmniejszą się również koszty budowy. Oba czynniki znacznie wpłynęły na zainteresowanie ze strony potencjalnych wykonawców. Złagodzono również wymagania i wprowadzono drobne zmiany projektowe, które także pozwoliły na zmniejszenie kosztów inwestycji.

Wykonawcą została firma Skansa SA, z którą w poniedziałek rano Miasto podpisało umowę.

„Będziemy realizować projekt, który ma wzmocnić i podkreślić potencjał społeczny, kulturalny, handlowy i usługowy centralnej przestrzeni Poznania. Oznacza to, że przebudowa Rynku Łazarskiego świetnie wpisuje się w naszą strategię „Budujemy miasta” i ideę budowania z korzyścią dla społeczeństwa. Poznań to jedno z 7 miast, na których koncentrujemy swoją uwagę. To dla nas ważne, że możemy realizować projekty, które podnoszą jakość życia jego mieszkańców”

Piotr Subczak, dyrektor Obszaru Budownictwo Inżynieryjne Skanska S.A.

Prace budowlane mają rozpocząć się wiosną tego roku, by zakończyć je jeszcze jesienią 2021 roku.

Inwestycja ma kosztować ponad 42 mln złotych.