PKP Intercity odebrało już wszystkie zmodernizowane wagony od Zakładów Cegielskiego

“Przekazano już zmodernizowanych w Fabryce Pojazdów Szynowych Cegielski 90 wagonów. Jak państwo pamiętacie, w roku 2017 w Poznaniu w Fabryce Pojazdów Szynowych miałem zaszczyt być obecny przy podpisaniu umowy na modernizację wagonów dla PKP Intercity na kwotę prawie 410 mln zł. Nie tylko drogowcy oddają zamówione przedsięwzięcia przed terminem. Okazuje się, że polscy kolejarze, Fabryka […]

“Przekazano już zmodernizowanych w Fabryce Pojazdów Szynowych Cegielski 90 wagonów. Jak państwo pamiętacie, w roku 2017 w Poznaniu w Fabryce Pojazdów Szynowych miałem zaszczyt być obecny przy podpisaniu umowy na modernizację wagonów dla PKP Intercity na kwotę prawie 410 mln zł. Nie tylko drogowcy oddają zamówione przedsięwzięcia przed terminem. Okazuje się, że polscy kolejarze, Fabryka Pojazdów Szynowych Cegielski również jest w stanie przed terminem wykonać zadanie. Prawie sześć miesięcy wcześniej pasażerowie będą mogli cieszyć się nowoczesnym, komfortowym taborem”

– powiedział Adamczyk

Unowocześnione wagony to pojazdy przedziałowe klasy drugiej, wyposażone w wygodne fotele, z klimatyzacją, z gniazdkami. Ponadto w wagonach zostały zamontowane wzmacniacze sygnału oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu.

Minister przypomniał, że poznański zakład do roku 2015 był nierentowny i planowano jego likwidację.

“Dzisiaj przedsiębiorstwo posiada portfel zamówień na prawie 1 mld zł i to jest kolejna z dobrych informacji. Mamy nadzieję, że do roku 2023 cztery na pięć pociągów były zestawione z nowoczesnych, nowych bądź zmodernizowanych wagonów”

– powiedział Adamczyk

W zmodernizowanych wagonach zamontowano wózki nowego typu, które poprawiają komfort podróży, a maksymalna dopuszczalna prędkość zwiększona została ze 140 km/h do 160 km/h.

PKP Intercity planuje, że w sumie na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację taboru już posiadanego, a także na stacje postojowe przeznaczy do 2023 roku około 7 mld zł.