Nowy wielofunkcyjny obiekt sportowy na kampusie UAM na Morasku

Stadion lekkoatletyczny z sześcio- i ośmiotorowymi bieżniami, tor dla rolkarzy, kort tenisowy, boisko do piłki nożnej i  siłownia zewnętrza to część nowego obiektu sportowego UAM, który powstał na Kampusie Morasko na Umultowie w rejonie ul. Zagajnikowej i Strażewicza. Inwestycja to część programu wieloletniego, którego realizacja rozpoczęła się kilkanaście lat temu. Uroczyste otwarcie nowego obiektu odbyło się w czwartek.

Wielofunkcyjny obiekt pozwoli na przeprowadzanie treningów młodych sportowców w komfortowych warunkach, na bardzo wysokim poziomie. Możliwe będzie także przeprowadzanie zawodów. Obiekt powstał przy hali sportowej i pływalni UAM przy ul. Zagajnikowej.

„Nowy obiekt poszerza bazę do uprawiania sportów na naszym uniwersytecie. Chcemy, żeby studenci, doktoranci i pracownicy byli jak najbardziej zainteresowani uprawianiem różnych dyscyplin. Liczymy, że dzięki temu stadionowi powstaną nowe sekcje sportu wyczynowego”

prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM

W ramach prac wybudowano stadion lekkoatletyczny z sześciotorową, tartanową bieżnią o długości 400 metrów i ośmiotorową bieżnią do biegów sprinterskich o długości 100 metrów, a także boisko do piłki nożnej o wymiarach 100 na 65 metrów z nawierzchnią ze sztucznej trawy.

To jednak nie koniec. Wybudowano również ok. 500-metrowy tor dla rolkarzy z nawierzchnią z masy asfaltowej, a także kort tenisowy otwarty o wymiarach 35,2 x 17,9 metrów z nawierzchnią z masy akrylowej. Do dyspozycji uczestników jest również siłownia zewnętrzna, skocznia w dal i do trójskoku oraz rzutnia do pchnięcia kulą. Inwestycja objęła również budowę budynków gospodarczych, dróg wewnętrznych, małej architektury i infrastruktury technicznej.

Budowa stadionu to element realizacji programu wieloletniego UAM, który został ustanowiony na mocy ustawy z 2004 roku.

„Jego realizacja zajęła nam 15 lat, ale przez te lata zbudowaliśmy kampus naszego uniwersytetu na Morasku. Pragnę podkreślić, że poprzez realizację tego programu wzbogaciło się nie tylko miasto Poznań, w którym nasza uczelnia ma swoją siedzibę. Część środków trafiła także do Kalisza i do Piły. Dzięki temu programowi nasz uniwersytet wkroczył już zdecydowanie w XXI wiek”

prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM

Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w czwartek, 16 stycznia symbolicznym przecięciem wstęgi oraz inauguracyjnym biegiem po bieżni z udziałem przedstawicieli społeczności studenckiej, władz uczelni, miasta i samorządowych.