„Bezwarunkowy dochód podstawowy: utopia czy konieczność” to tytuł pierwszej debaty akademickiej organizowanej w tym roku. Zgromadzeni goście pochylą się na problemem bezwarunkowego dochodu podstawowego, jego genezy oraz tym czy państwo wytrzyma ogromne wydatki finansowe.
Podczas spotkania na pewno zostanie poruszona kwestia innych państw i ich podejścia do konceptu ,,kasy dla wszystkich”. Jednym z gości i moderatorem imprezy będzie dr Krzysztof Gołata z UEP, który podkreśla znaczenie problemu, jako tego który może w przyszłości wpłynąć na kampanie wyborcze.
,, Szwajcarzy w ogólnokrajowym referendum powiedzieli “nie” wypłacaniu obywatelom dodatkowej pensji, z tytułu tego, że są Szwajcarami. Finlandia nie zaliczy do udanych eksperymentu polegającego na wypłacaniu 560 euro miesięcznie grupie dwóch tysięcy osób. Eksperymenty w Indiach i Ugandzie są bardziej optymistyczne. Pierwsze niepowodzenia nie zniechęcają ich propagatorów. Jedni mówią o lewicowym pomyśle (“socjalizm powraca”). Inni wręcz przeciwnie, twierdzą, że bezwarunkowy dochód podstawowy jest bardzo silnie związany z liberalizmem. Jedno jest pewne: w najbliższych latach nie unikniemy dyskusji wokół, jednak populistycznego, hasła: “Przyszłość to kasa dla wszystkich”-dodaje doktor zastanawiając się czy jest to tylko społeczny eksperyment czy utopia.
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele UAM: dr Mariusz Baranowski oraz dr Maciej Szlinder, a także dr hab. Piotr Michoń, prof. UEP i dr Michał Borychowski. Wydarzenie rozpocznie się o 17:00 w sali 4.1 CEUE przy ul. Towarowej 55.