Poznański rynek nieruchomości ma się dobrze. W 2019 roku oddano do użytku rekordowo dużo domów jednorodzinnych i mieszkań

Choć ceny nieruchomości stale rosną, podobnie jak koszty utrzymania w tym ceny za energię elektryczną czy żywność, to nie brakuje chętnych na mieszkania i domy w Poznaniu. Jak się okazuje, poznański rynek budowlano-mieszkaniowy „ma się dobrze”, zarówno pod względem inwestycji mieszkalnych jak i usługowych. Jak wynika z danych Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, w ubiegłym roku oddano do użytku rekordowo dużo domów jednorodzinnych.

Pomimo rosnących cen na rynku nieruchomości, a także przekonania o tym, że coraz więcej ludzi „ucieka” z miast, rynek lokalowy w Poznaniu dobrze się “trzyma”.

Tylko w ubiegłym roku wydano pozwolenia na użytkowanie 78 budynków wielorodzinnych, w których znajdowało się łącznie 4356 lokali mieszkalnych. To o jeden budynek mniej niż w uważanym za rekordowy 2018 roku, jednak jak zaznacza Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Poznaniu, wówczas w 79 budynkach było o 836 mieszkań mniej. Ostatecznie więc, w przeliczeniu na lokale mieszkaniowe, ubiegły rok był dla branży i odbiorców lepszy.

Jak się okazuje, w stolicy Wielkopolski coraz częściej budowane są również domy jednorodzinne. Tylko w ubiegłym roku wydano 470 pozwoleń na ich użytkowanie, co jak podkreśla powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla Miasta Poznania, Paweł Łukaszewski, jest rekordową liczbą.

„W 2018 roku, a więc również w bardzo dobrym dla budownictwa okresie, oddano ich 375. Zatem w roku 2019 powstało o prawie 100 budynków mieszkalnych jednorodzinnych więcej, niż w 2018.”

Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Poznania

W ubiegłym roku przybyło także budynków biurowych, przemysłowych, garażowych i magazynowych – łącznie 97, czyli na poziomie podobnym do ubiegłych lat.

Dane obejmują także budowę nowej infrastruktury technicznej, której w 2019 roku przybyło 294, czyli o 47 więcej niż rok wcześniej. W jej ramach wykonano 41 inwestycji drogowych oraz 253 związane z uzbrojeniem terenu, czyli budową sieci komunikacyjnych, elektroenergetycznych oraz rurociągów.

W ubiegłym roku oddano również 80 obiektów użyteczności publicznej, czyli o 11 więcej niż w poprzednim roku.

Jak podkreśla Miasto, przyszłość rynku budowlanego w kolejnych latach zapowiada się równie dobrze. Jeszcze w ubiegłym roku rozpoczęto budowę 107 nowych budynków wielorodzinnych, czyli o niemal 50 więcej niż w 2018. Częściej budowane są również budynki użyteczności usługowej, magazynowej czy przemysłowej.