Biała Sobota w Wielkopolskim Centrum Onkologii z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem

Z okazji 20. Światowego Dnia Walki z Rakiem, Wielkopolskie Centrum Onkologii zaprasza na Białą Sobotę, podczas których przygotowano szereg wydarzeń prozdrowotnych i profilaktycznych oraz bezpłatnych badań dla chętnych.

Światowy Dzień Walki z Rakiem przypada 4 lutego, jednak placówka organizuje obchodu kilka dni wcześniej, w weekend, by mogło z nich skorzystać więcej chętnych.

Wydarzenia w ramach Białej Soboty w Wielkopolskim Centrum Onkologii rozpoczną się już w godzinach porannych. W godzinach 10:00-14:00 na terenie placówki odbywać się będą pogadanki dotyczące wczesnego rozpoznawania raka, możliwościach leczenia choroby, a także życiem po leczeniu i w trakcie terapii.

Stoisko Wielkopolskiego Centrum Onkologii – HOL GŁÓWNY

– rozpowszechnianie zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, wydawanie przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia i WCO materiałów edukacyjnych propagujących postawy prozdrowotne i czujność onkologiczną (pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, ankieta uzależnienia oraz ankieta motywacji do rzucenia nałogu),
– profilaktyka raka piersi (czynniki ryzyka, nauka samobadania piersi na fantomie, informacje o badaniach profilaktycznych),
– profilaktyka raka jądra (czynniki ryzyka, nauka samobadania jąderka fantomie),
– profilaktyka nowotworów skóry (czynniki ryzyka, nauka samobadania, informacje o Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Nowotworów Skóry).

Konsultacje dotyczące czynników psychologicznych, które są pomocne w radzeniu sobie z chorobą oraz możliwych form pomocy socjalnej, poradniki, informatory (mgr A. Spychała, mgr D. Gołąb – Pracownia Psychologii Klinicznej) – OGRÓD ZIMOWY
Stoisko Poznańskiego Klubu „Amazonki” – OGRÓD ZIMOWY
Stoisko Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi „Magnolia” – OGRÓD ZIMOWY
Stoisko Stowarzyszenia „Niebieski Motyl” – OGRÓD ZIMOWY
Stoisko Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka – OGRÓD ZIMOWY
Stoisko Polskiego Towarzystwa Stomijnego „Polilko” – OGRÓD ZIMOWY
Stoisko Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” – OGRÓD ZIMOWY
Stoisko Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią – OGRÓD ZIMOWY
Stoisko Stowarzyszenia Osób z Nowotworami Głowy i Szyi – OGRÓD ZIMOWY

W tych samych godzinach odbywać się będą porady i badania profilaktyczne, które mają na celu wczesne wykrywanie nowotworów:

Profilaktyka Nowotworów Głowy i Szyi w województwach lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim – 20 pacjentów w wieku 40-65 lat, zamieszkujących województwo wielkopolskie, lubuskie lub zachodniopomorskie (w godzinach 10:00-14:00, pokój 0048; konieczna wcześniejsza telefoniczna rejestracja pod nr tel.: 618850729),
Profilaktyka Nowotworów Skóry w województwach lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim – 20 pacjentów w wieku 50-64 lat, zamieszkujących województwo wielkopolskie, lubuskie lub zachodniopomorskie (w godzinach 10:00-14:00, pokój A0002; możliwa wcześniejsza rejestracja na badania, tj. w dniach 27-31.01br. pod numerem telefonu: 618850915. W dzień akcji rejestracja w godzinach 9:00-13:30 w pokoju A0011),
Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – 20 Pań w wieku 50-69 lat (w godzinach 10:00-14:00, pokój E0080; możliwa wcześniejsza rejestracja na badania, tj. w dniach 27-31.01br. pod numerem telefonu: 618850945. W dzień akcji rejestracja w godzinach 10:00-13:30 bezpośrednio w Pracowni mammograficznej E0080).

Przygotowano także warsztaty  dla pacjentów i ich rodzin (10:00-13:15). Będą mogli poszerzyć swoją wiedzę m.in. na temat diety w onkologii czy sposobów radzenia sobie ze stresem.

O godzinie 12:00 odbędzie się wycieczka po Wielkopolskim Centrum Onkologii. Zbiórkę zaplanowano przy stoisku WCO w Holu Głównym.

Przez cały dzień w Holu Głównym dostępna będzie wystawa zdjęć z kalendarzy przygotowanych przez Wielkopolskie Centrum Onkologii. Na stoisku będą wydawane także aktualne kalendarze na 2020 rok, którego hasłem przewodnim jest kompleksowe leczenie onkologiczne.

Z kolei o godzinie 14:00 w Ogrodzie Zimowym odbędzie się występ Małej Orkiestry Smyczkowych Transformacji pod kierunkiem dyr. Mirona Stieler.

Wielkopolskie Centrum Onkologii znajduje się przy ul. Garbary 15.