Poznań gotowy na koronawirus, ale MTP i lotnisko wprowadziły dodatkowe środki ostrożności

Władze Miasta oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu zapewniają, że Poznań jest dobrze przygotowany na ewentualne pojawienie się w stolicy Wielkopolski koronawirusa, który szerzy się szczególnie w krajach azjatyckich, gdzie doprowadził do śmierci już kilkuset osób. Profilaktycznie jednak poznańskie lotnisko Ławica wprowadziło dodatkowe środki ostrożności. Podobne działania podjęły Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie w przyszłym tygodniu rozpoczną się Targi Budma, na które przyjadą tysiące wystawców i zwiedzających.

Jak zapewnił dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, Witold Draber, mieszkańcy Poznania nie mają na razie podstaw do paniki w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa na świecie. Sanepid jest w stałym kontakcie zarówno ze służbami miejskimi, jak i szpitalami, poznańskim lotniskiem i Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Ważne jest jednak, by przestrzegać zasad higieny, by zmienimalizować ryzyko przeniesienia się chorób.

“Obecnie w Polsce nie potwierdzono obecności wirusa, nie ma więc powodów do niepokoju. Należy natomiast przestrzegać zasad higieny, zakrywać usta, kaszląc, często myć ręce. Dobrze pamiętać o tym, że aktualnie bardziej niż nowy koronawirus niebezpieczna jest grypa.”

Witold Draber, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu

Pomimo zapewnień o dobrym przygotowaniu Miasta i szpitali w stolicy Wielkopolski, dodatkowe środki ostrożności wprowadzono na lotnisku Ławica. Choć z Poznania nie można polecieć bezpośrednio do Chin, gdzie koronawirus zaatakował najmocniej, to wielkopolscy podróżni czasem korzystają z możliwości przesiadek na innych portach lotniczych.

“Ściśle współpracujemy z inspektorami sanitarnymi, służbJesteśmy też w stałym kontakcie z dużymi lotniskami, na których lądują pasażerowie zmierzający do Poznania. Współpracujemy z lotniskiem Chopina w Warszawie i z dużymi hubami lotniczymi w Monachium, Frankfurcie i Kopenhadze.”ami wojewódzkimi i miejskimi.

Błażej Patryn, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica

W hali przylotów na lotnisku dostępne są ulotki, w których szczegółowo opisano zasady postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia, najważniejsze informacje zostały też wywieszone w widocznym miejscu.

Port lotniczy ma także do dyspozycji specjalne pomieszczenie, w którym osoba z podejrzeniem koronawirusa będzie mogła poczekać na przyjazd służb.

Uruchomione w Poznaniu procedury są podobne do tych wprowadzonych na wielu innych europejskich lotniskach.

We wtorek na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczną się Targi Budma, co oznacza, że do stolicy Wielkopolski przyjadą tysiące wystawców i zwiedzających z różnych stron świata. Wydarzenie okazało się być wyzwaniem w obliczu rozprzestrzeniającego się wirusa.

Jak poinformowała dziś Grupa MTP, część chińskich wystawców zrezygnowała z udziału w Budmie. Choć miało być ich kilkudziesięciu, to w piątek na liście było ich już tylko 17, jednak także i te firmy nie mają pewności, że uda im się dotrzeć do Poznania – kolejni przewoźnicy na świecie odwołują loty do i z Chin.

W związku z tak dużym wydarzeniem, na Targach wprowadzono dodatkowe środki ostrożności. Na terenie MTP w toaletach umieszczono podajniki z płynem dezynfekującym, a w pawilonach rozwieszono oficjalny komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w języku polskim, angielskim i chińskim. Komunikat przypomina, że w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów, należy zgłosić się do punktu opieki medycznej. W widocznym miejscu znajduje się też numer telefonu – mogą tam dzwonić osoby, które zauważyły coś podejrzanego.

“Jesteśmy też w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu i wykonujemy jej zalecenia. W trakcie zbliżającej się grupy targów budowlanych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie funkcjonował punkt medyczny, w poszerzonym składzie, który będzie w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu oraz z oddziałem zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.”

Karolina Nawrot, Centrum Prasowe MTP

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Należy pamiętać, że okres wylęgania wirusa 2019-nCoV może trwać od 1 do 14 dni, najczęściej jednak jest to 5-6 dni, dlatego w tym czasie osoby podróżujące z obszarów wysokiego ryzyka powinny obserwować swój stan zdrowia.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszność – podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.