Trwają kontrole autokarów, którymi dzieci podróżują w czasie ferii

Tegoroczne ferie zimowe są na półmetku. Wiele osób korzysta ze zorganizowanych dla dzieci form wypoczynku i zabawy – zarówno kolonii i obozów jak i zajęć w ramach półkolonii, które wiążą się z podróżami dzieci. W trosce o bezpieczeństwo uczniów, policja prowadzi kontrole autobusów oraz kierowców, którzy wożą młodzież do miejsc docelowych.

W okresie ferii zimowych, nie tylko w Wiekopolsce, ale także w pozostałych województwach, Policja zwiększyła liczbę patroli na drogach i kontroli, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo podróżnych. Jednocześnie prowadzone są kontrole stanu technicznego autokarów, którymi podróżują dzieci, a także dokumentów i trzeźwości kierowców, którzy siadają za kierownicami takich pojazdów.

Funkcjonariusze przypominają, że chcąc zgłosić kontrolę, najlepiej zrobić to kilka dni przed wyjazdem dzieci – w ten sposób skróci się czas oczekiwania na przyjazd patrolu. Na terenie miasta Poznania zostały zorganizowanie stałe punkty kontroli, gdzie funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu dokonywać będą sprawdzenia stanu technicznego i wyposażenia autobusów oraz sprawdzenia stanu trzeźwości kierowcy. Kontrole odbywać się będą w wyznaczonych miejscach, a warunkiem jest zgłoszenie telefoniczne, z co najmniej 24 godzinnym wyprzedzeniem Dyspozytorowi WRD tel. 61-84-155-16 lub Dyżurnemu KMP tel. 61-84-156-13, który wskaże osobie zgłaszającej miejsce, datę oraz godzinę kontroli.

Sprawdzane są także m.in. sprawność pasów bezpieczeństwa, zabezpieczenie przewożonego załadunku oraz czystość lusterek i szyb.

Jednocześnie, w nagłych przypadkach podejrzenia dotyczącego stanu trzeźwości kierującego, interwencja podejmowana jest natychmiast.