Powiat poznański kontynuuje walkę ze smogiem i dopłaca mieszkańcom do wymiany pieców

Powiat poznański po raz kolejny będzie dofinansowywał wymianę starych pieców węglowych na rozwiązania bardziej ekologiczne i mniej zanieczyszczające powietrze. Od poniedziałku będzie można składać wnioski na tegoroczną edycję dopłat.

To już trzecia edycja programu prowadzonego przez Starostwo Powiatowe. Jak przyznaje starosta Jan Grabkowski, w tym roku spodziewana jest rekordowa liczba wniosków o dofinansowanie. Mieszkańcy wykazują w ostatnich miesiącach większe niż zwykle zainteresowanie tematem.

Do tej pory w ramach programu powiat wypłacił już 1,4 mln złotych. W tym roku w budżecie zabezpieczono na ten cel 750 tysięcy złotych. Osoby składające wniosek na jeden lokal mogą liczyć na dopłaty w wysokości maksymalnie 7 tysięcy złotych, z kolei w przypadku wspólnot mieszkaniowych kwota ta będzie dwa razy wyższa – nawet do 14 tysięcy złotych.

W poniedziałek, 3 lutego, rozpocznie się nabór wniosków o dopłaty na wymianę starego pieca węglowego. Środki mogą zostać przeznaczone na modernizację lub likwidację ogrzewania opartego na paliwie stałym np. drewnie lub węglu.

Mieszkaniec powiatu może starać się o dofinansowanie starego systemu na:

– podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej

– ogrzewanie za pomocą nowego kotła zasilanego paliwem gazowym lub olejem opałowym

– ogrzewanie elektryczne

– pompę ciepła

– ogrzewanie za pomocą zasilanego automatycznie kotła na paliwo stałe

Program ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, do którego przyczynia się m.in. spalanie niewłaściwych materiałów.

Według założeń, pierwsze umowy na dofinansowanie mają zostać podpisane już w maju.

Wnioski przyjmowane będą do 24 lutego w Starostwie Powiatowym.