Światło i cień głównymi tematami Dnia Urbanisty

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczyna się dziś Budma, czyli jedne z największych poznańskich targów. W czwartek na terenie imprezy rozpocznie się także 13. edycja „Dnia Urbanisty”, który w tym roku będzie odbywał się pod hasłem „Światłocień”. Wstęp jest wolny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Wbrew nazwie konferencja potrwa nie jeden, a dwa dni. Głównym tematem będzie rola i oddziaływanie oświetlenie na przestrzeń miejską. Wydarzenie zostanie podzielone na dwa panele dyskusyjne nawiązujące do hasła przewodniego – „światło” i „cień”.

Pierwszy dzień, czyli czwartek, 6 lutego, upłynie pod znakiem możliwości wpływania na przestrzeń poprzez operowanie światłem oraz masterplanów oświetleniowych. Wśród prelegentów znajdują się m.in. przedstawiciele takich miasta jak Warszawa czy Gliwice.

Z kolei drugi dzień poświęcony zostanie zieleni miejskiej, a konkretnie kształtowania cienia przy jej użyciu. Prelegenci poruszą również kwestię negatywnego wpływu sztucznego światła na osoby żyjące w dużych aglomeracjach. Podczas dyskusji uczestnicy zastanowią się jak można wykorzystać roślinność w celu poprawy zdrowia psychicznego mieszkańców miasta.

W czasie konferencji ogłoszone będą też wyniki 9. edycji konkursu na „Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce”.

Dzień Urbanisty odbywać się będzie na terenie MTP w pawilonie 15 w sali 1D. Wstęp jest wolny, jednak obowiązuje wceśniejsza rejestracja online.