CK Zamek przedstawiło plany na 2020 rok

Rok 2020 zapowiada się dla CK Zamek bardzo dobrze, pomimo cięć w budżecie miejskim, które odbijają się także na inwestowaniu w kulturę. W programie znalazły się wydarzenia zarówno te dobrze znane jak i nowe – wśród nich m.in. wystawy, spektakle, festiwale muzyczne, filmowe i literackie. Co więcej, już niedługo dobiegnie końca konserwacja zachodniego skrzydła obiektu, co pozwoli na ponowne zwiedzanie zabytkowych wnętrz obiektu.

Ważnym wydarzeniem w tym roku będzie otwarcie zachodniego skrzydła Zamku, co ma nastąpić w czerwcu. Zabytkowe wnętrza zostały odrestaurowane, odnowione i zabezpieczone, dzięki czemu znów będą zdobić obiekt i cieszyć oko gości. To pierwsze tak duże przedsięwzięcie w tej części Zamku od około 80 lat. Sale i korytarze zostały również wzbogacone o nowe technologie, a część przestrzeni przekształcono tak, by mogły pełnić funkcję miejsc dla dodatkowych przedsięwzięć. Turyści znów będą mogli oglądać pokoje i apartamenty, a także przyjrzeć się tronowi cesarskiemu.

Po otwarciu zachodniego skrzydła będzie można skorzystać z usług zamkowych przewodników. Do dyspozycji gości będą także audioprzewodniki – dostępne jako osobne urządzenie lub aplikacja na telefon. 

Choć oficjalne otwarcie zachodniego skrzydła po renowacji planowane jest na dni 12-14 czerwca, to poznaniacy i turyści będą mogli je zwiedzać już od 1 czerwca.

Ponowne otwarcie tej części Zamku umożliwi organizację ciekawych wydarzeń w tym wystaw, koncertów czy spektakli.

“Rozpoczniemy od wystawy sztuki współczesnej – zaprezentujemy dzieła prof. Izabelli Gustowskiej, a następnie Doroty Nieznalskiej. Będzie też można zobaczyć pierwszą w Polsce prezentację dokonań hiszpańskiego artysty Antoniego Gaudiego”

Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek

Pierwsza z wystaw (Izabeli Gustowskiej) będzie nosić tytuł “Bezwzględne cechy podobieństwa”. Zaplanowana jest w dniach 12 września – 11 października. Ostatniego dnia ekspozycji wyświetlony zostanie film o życiu artystki.

Kolejna wystawa, Doroty Nieznalskiej, która będzie dostępna w dniach 10-11 października, poświęcona będzie badaniom rasowym populacji podbitych terytoriów w związku z niemiecką polityką germanizacyjną.

Niewątpliwie dużym zainteresowaniem cieszyć się będzie ekspozycja prac Antoniego Gaudiego, która obejmuje ok. 100 eksponatów pochodzących z wielu uznanych kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych. 

Trwa także (czynna do 29 marca) wystawa “Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni”, prezentujący kolekcję XIX-wiecznej grafiki francuskiej. Natomiast od 24 kwietnia do 5 lipca prezentowana będzie tam wystawa pt. “Kongijczyków portret własny. Malarstwo Kongijskie 1960-1990”. W skład ekspozycji wejdzie blisko 90 obrazów kongijskich malarzy z kolekcji Royal Museum for Central Africa w Tervuren.

W tym roku nie zabraknie także festiwali, w tym jednego ze sztandarowych wydarzeń w CK Zamek, czyli Ethno Port. Z uwagi na cięcia budżetowe, tegoroczna edycja będzie miała jednak nieco mniej bogaty program, ale z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 5-7 czerwca.

Wcześniej, w maju (12-16 maja) w murach Zamku gościć będzie Festiwal Fabuły. Wśród autorów, którzy potwierdzili już swój udział, znaleźli się: Siergiej Lebiediewi, Georgi Gospodinow, Maciej Zaremba Bielawski oraz Dominika Słowik. Tematy, które zostaną poruszone podczas debat to ekologia i metaforyka apokaliptyczna. 

Z kolei jesienią tradycyjnie pojawi się wątek filmowy, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema, podczas którego zaprezentowane zostaną produkcje z całego świata. 

Pełen program wydarzeń dostępny jest online.