Jak prezentuje się rynek mieszkaniowy w Poznaniu?

Miasto Poznań okazuje się jednym z najciekawszych rynków mieszkaniowych w Polsce. W ubiegłym roku sprzedaż nowych mieszkań osiągnęła rekordową jak do tej pory liczbę, lecz nie wiązało się to z znaczącą podwyżką cen, jak miało to miejsce w innych miastach. Podobnie sprawa ma się w kwestii najmu mieszkań, gdzie w Poznaniu ceny również najmniej wzrosły.

Informacjami podzielił się Bank Gospodarstwa Krajowego prezentując swój projekt Fundusz Mieszkań na Wynajem. Na zorganizowanej konferencji, podczas trwających właśnie Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury „Budma”, na podstawie danych statystyczne postarali się przedstawić sytuacje poznańskiego rynku nieruchomości. Wypowiedź podzielona na dwa segmenty, w których kolejno poruszono kwestię zakupu, a następnie wynajmu mieszkania. 
Kupno mieszkania to duża inwestycja, jednak osoby, które zakupiły bądź w niedalekim czasie zamierzają kupić lokum w Poznaniu powinny być zadowolone. Wszystko to za sprawą cen, jakie proponuje poznański rynek. Według przedstawionych statystyk ceny mieszkań w Poznaniu w roku 2019 wzrosły o niecałe 2% co jest wartością poniżej inflacji. W przeciwieństwie do stolicy Wielkopolski stoją takie miasta jak Kraków, gdzie wzrost był aż o 16%, Wrocław (12%), 
Łódź (10%).

Wartym uwagi jest również rekordowy popyt i podaż na nowe mieszkania w Poznaniu. W 2019 roku sprzedano ich ponad 6,4 tys., mając do tego 6% więcej mieszkań na rynku niż tych, które zostały sprzedane. 
Rosnąca sprzedaż powoduje również zwiększenie liczby mieszkań na wynajem, gdyż często bywa to formą alokacji pieniędzy.

W kwestii wynajmu mieszkań Poznań również cechuje się niskim wzrostem czynszu na przestrzeni ostatniego roku. Średnio ceny wzrosły o 2,8%, a np. w Gdańsku wzrost wyniósł 6,32%, a w Łodzi o 4,6%. Nadmienić w tym momencie należy również, że w przeciągu ostatnich 5 lat cena ta w Poznaniu wzrosła o około 9%. Zestawiając to z Łodzią, gdzie cena czynszu najmu wzrosła aż o 41%, wzrost w Poznaniu wydaje się niezauważalny. 


Sytuacje na rynku wynajmu dodatkowo poprawia obecność na rynku Funduszu Mieszkań na Wynajem, który jak do tej pory posiada 1969 mieszkań, z czego aż 421 znajduje się w Poznaniu. W planach spółki jest wybudowanie kolejnych 318 mieszkań pomiędzy ulicami Śniadeckich i Święcickiego.