Kupcy z Rynku Łazarskiego narzekają i obawiają się o swoją przyszłość

Rynek Łazarski ma być oddany w listopadzie przyszłego roku. Już dziś na części rynku zostały postawione ogrodzenia i została zmieniona organizacja ruchu. Wczoraj odwiedziliśmy kupców, żeby dowiedzieć się, czy obawiają się przenosin. Od 23 marca wszyscy kupcy mają być przeniesienie na plac za Liceum katolickim na ul. Głogowskiej.

Większość handlujących wyraża niezadowolenie wynikające ze złego wg nich oznaczenia dróg dojazdowych. 

Dziś mam mniejsze obroty niż przed miesiącem a styczeń zawsze był kiepski. Ludzi jest mniej, bo wszyscy myślą, że się rynek zamknął.

Mówiła Pani sprzedająca warzywa na straganie.

Do tej pory rynek pełnił funkcję jedynie handlową, jednak przebudowa ma zmienić go w wielofunkcyjną przestrzeń, która będzie służyć mieszkańcom w każdym wieku. Poprawi się jakość i komfort oferowanych usług. Projekt powstawał z udziałem najbardziej zainteresowanych — kupców i mieszkańców, podczas konsultacji społecznych.

Niech Pan się rozejrzy, niech pan spojrzy na ulice dojazdowe, tu jest prawie zerowy ruch samochodów. Wszyscy co jadą tramwajem widzą tylko ogrodzenia. Ludzie myślą, że nas nie ma

Mówiła Pani sprzedająca ubrania.

W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne i zadaszone targowiska zaprojektowane na planie koła. Przewidziano również dogodny dojazd i miejsce dla dostaw. Wymieniona będzie zarówno nawierzchnia, jak i część infrastruktury podziemnej i technicznej. Chodniki mają być szersze, co zapewni większy komfort poruszania się pieszych, szczególnie tych z wózkami dziecięcymi.

Sąsiadujący z obecnym rynkiem skwer im. Kazimierza Nowaka także zostanie przebudowany i wykorzystany. Północna część będzie pełniła funkcje deptaku z możliwością dojazdu dla okolicznych mieszkańców. Dodatkowa przestrzeń ma zapewnić możliwość organizacji wydarzeń plenerowych. Zamontowane zostanie oświetlenie, które będzie rozwieszone na stalowych linkach rozciągniętych między budynkami.

Rynek Łazarski w nowej odsłonie ma mieć także zielony skwer, kawiarenki z ogródkami sezonowymi, fontannę oraz miejsce zabaw dla dzieci.

Zmieni się organizacja ruchu w okolicy. Wokół jego terenu zostanie wprowadzona strefa zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Zachowana będzie za to obecna liczba miejsc parkingowych.