Poznań przyjął Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn

Poznań przyjął – głosami miejskich radnych – Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn. Przeciwko dokumentowi protestowały środowiska prawicowe.

Karta została opracowana w 2006 roku w ramach Rady Gmin i Regionów w Europie.  Opiera się na zasadach gwarantujących równość płci, zrównoważonym udziale w procesie decyzyjnym, eliminacji stereotypów opartych na płci, promocji równości kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałaniu wszelkim formom dyskryminacji i nierównego traktowania. Poznań stając się jej sygnatariuszem dołączy do ponad 1700 miast i regionów na terenie Europy.

Deklaracja w sprawie przyjęcia Karty padła już w lipcu ubiegłego roku, gdy radni przyjęli uchwałę upoważniającą prezydenta Poznania do podjęcia działań zmierzających do podpisania dokumentu.

Ostateczna decyzja o przyjęciu miała zapaść podczas sesji Rady Miasta 21 stycznia 2020 roku, jednak głosowanie zostało przesunięte na 11 lutego.

W międzyczasie przedstawiciele m.in. Społecznej Rady Edukacji i Wychowania Rodzinny Poznań oraz Centrum Życia Rodziny prowadziły kampanię mającą na celu przekonanie radnych do odrzucenia dokumentu, który ich zdaniem „zagraża modelowi rodziny i prowadzi do zaburzenia porządku publicznego”, a także „zawiera niebezpieczne postulaty ideologii gender”.

Przeciwnicy pojawili się także dzisiaj na placu Kolegiackim w Urzędzie Miasta. Część z nich była obecna na sali podczas obrad. Grupa miała ze sobą transparenty oraz ulotki, które rozdawali radnym.

Podczas obrad radni Prawa i Sprawiedliwości próbowali odłożyć w czasie głosowanie nad przyjęciem Karty domagając się dodatkowej opinii prawnej. Wniosek został jednak odrzucony ze względów formalnych, ponieważ jak wyjaśnił przewodniczący Rady Miasta, Grzegorz Ganowicz, wniosek powinien zostać złożony przed rozpoczęciem sesji.

Przyjęcie Karty poparło 23 radnych Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Prawa do Miasta. Przeciw byli radni PiS oraz jeden radny Koalicji Obywatelskiej.

Miasto Poznań chce m.in. prowadzić programy i projekty, które wpłyną pozytywnie na rozwój równości płci np. przy rekrutacji poprzez np. kampanie i konsultacje promujące niektóre zawody stereotypowo przypisane jednej z płci wśród drugiej płci, a także budować ofertę dla seniorów diagnozując potrzeby zarówno kobiet jak i mężczyzn, a nie seniorów jako grupy ogólnej.