Przebudowa Rynku Łazarskiego – rozpoczęto przesadzanie roślinności rosnącej na terenie skweru Kazimierza Nowaka

Na skwerze Kazimierza Nowaka rozpoczęła się akcja przenoszenia krzewów i roślin w związku z przebudową Rynku Łazarskiego. To jeden z elementów porządkowania terenu pod prace budowlane. Zieleń zostanie przeniesiona w inne miejsca.

Skwer Kazimierza Nowaka sąsiaduje z Rynkiem Łazarskim i jest objęty planem przebudowy okolicy. Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac. Jednym z elementów jest konieczność uporządkowania terenu, w tym zadbanie o roślinność jaka znajduje się na tym terenie.

Na skwerze rośnie ok. 1500 krzewów, głównie dereni, jałowców, sosen górskich, berberysów i róży, a także 12 drzew – klonów i śliw. Wszystkie zostaną przesadzone w nowe lokalizacje.

Krzewy w większości trafią do Parku Kasprowicza, który znajduje się niedaleko. Będą zdobić skwery w rejonie Hali Arena. Kilkaset roślin zostanie również przeniesionych do poznańskich przedszkoli, a konkretniej, do ich ogródków. Nowa zieleń będzie cieszyć oczy dzieci w przedszkolach numer: 14, 22, 43, 113 i 160.

W pierwszej kolejności przesadzane są krzewy, jednak jeszcze w tym miesiącu pracami objęte zostaną także drzewa – wszystkie trafią do Parku Kasprowicza.

W ramach przebudowy, północna część skweru im. Kazimierza Nowaka zostanie przekształcona w deptak z możliwością dojazdu dla okolicznych mieszkańców. Nietuzinkowy i kameralny charakter temu miejscu ma nadać m.in. oświetlenie, które zostanie zamontowane na stalowych linkach, które będą rozciągnięte między budynkami.

Prace budowlane przy przebudowie rozpoczną się wiosną tego roku i potrwają do jesieni 2021 roku. Inwestycja realizowana jest przez firmę Skanska SA i kosztuje ponad 42 miliony złotych.