Bezpieczniej w powiecie poznańskim. Wzrosła liczba wykrywalności m.in. kradzieży, bójek i pijanych kierowców

Bezpieczeństwo w powiecie poznańskim wzrasta – takie wnioski przedstawiono podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Poznaniu na podstawie danych poznańskiej Komendy Miejskiej Policji. Wzrosła liczba wykrywalności m.in. bójek, kradzieży, uszkodzeń mienia i kradzieży z włamaniem. Najlepszym komisariatem w powiecie okazał się Komisariat Policji w Buku.

Dane przedstawił insp. Robert Kasprzyk z KMP Poznań. Jak wskazał, w powiecie poznańskim wzrósł poziom bezpieczeństwa w stosunku do 2018 roku. W 2019 roku odnotowano spadek poziomu przestępczości na terenie powiatu. Jednocześnie wzrosła wykrywalność m.in. kradzieży z włamaniem, bójek, pobić i uszkodzeń mienia.

Odnotowano również mniej wypadków i kolizji, do czego prawdopodobnie przyczynił się też fakt, że w ubiegłym roku ujawniono o 145 przypadków prowadzenia pojazdów przez pijanych kierowców więcej niż rok wcześniej. Łącznie na drogach w powiecie zatrzymano 392 takie osoby. Są jednak także i smutne statystyki – pomimo spadku liczby wypadków, więcej osób zginęło.

„W tym przypadku zawinił czynnik ludzki, czyli nadmierna prędkość. Zatrzymaliśmy więcej osób pod wpływem alkoholu. Zwracamy również uwagę na zdarzenia drogowe z udziałem pieszych oraz rowerzystów. Niestety i tu często brawura bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Dlatego cyklicznie prowadzimy prelekcje, pogadanki w szkołach”

Robert Kasprzyk, komendant KMP w Poznaniu

Komendant podkreślił także, że jednym z priorytetów policji jest zwiększenie liczby policjantów pracujących na drogach i dbających o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W planach jest m.in. zakup specjalistycznego sprzętu, który pomoże w eliminacji pojazdów niesprawnych technicznie czy zanieczyszczających środowisko.

Jak zauważył starosta poznański, Jan Grabkowski, powiat regularnie przeznacza znaczne środki finansowe na poprawę bezpieczeństwa w powiecie. W tym roku w budżecie zarezerwowano na ten cel ponad 3 mln złotych. W ostatnich niemal 20 latach przeznaczono na to ponad 26 mln złotych, co jak podkreślił, jest „ewenementem na skalę kraju”.

W tym roku powiat wesprze finansowo m.in. zakup nowoczesnych radiowozów, remonty komisariatów w Buku i Mosinie oraz unowocześnienie ośrodka OSP w Bolechowie i JRG Poznań-Krzesiny.

Sesja Rady Powiatu była również okazją do przedstawienia tegorocznego zwycięzcy rankingu komisariatów w powiecie poznańskim. W tym roku okazał się nim Komisariat Policji w Buku.

Podczas oceny brane są pod uwagę takie dane jak m.in. liczba wszczętych postępowań w odniesieniu do roku poprzedniego, ile wykryto przestępstw kryminalnych, a także ilu zatrzymano kierowców nietrzeźwych lub prowadzących pod wpływem środków odurzających.  

Zwycięski komisariat otrzymał nagrodę – 30 tysięcy złotych.