Wojewoda zwołał naradę w sprawie przygotowania Wielkopolski na wypadek pojawienia się koronawirusa

Wojewoda wielkopolski zwołał spotkanie z udziałem dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ, dyrektora wojewódzkiej stacji epidemiologiczno-sanitarnej w Poznaniu oraz przedstawicieli poznańskich szpitali. Tematem rozmów był stan zabezpieczenia w regionie na wypadek wystąpienia w Polsce lub Wielkopolsce koronawirusa.

Do tej pory w Polsce przebadano w laboratoriach prawie 270 próbek pobranych od osób, u których wystąpiło prawdopodobieństwo zakażenia groźnym wirusem. W żadnej z nich nie stwierdzono wystąpienia koronawirusa.

Wojewoda wielkopolski zwołał spotkanie, w czasie którego potwierdzono i uaktualniono stan przygotowań zabezpieczenia WIelkopolski na wypadek zaistnienia sytuacji, w której jednak wynik badania laboratoryjnego będzie pozytywny.

Wielkopolski oddział NFZ reprezentowała dyrektor Agnieszka Pachciarz, natomiast sanepid dyrektor stacji, Andrzej Trybusz. W naradzie udział wzięli także przedstawiciele wielkopolskich szpitali.

W czasie spotkania omówiono obecny stan przygotowań, a także procedury postępowania w przypadku możliwego rozprzestrzenienia się wirusa w Wielkopolsce.

Wojewoda podkreślił, że w sytuacji zagrożenia kluczowe będzie przede wszystkim szybkie działanie. Jak zapewniają służby, Wielkopolska jest przygotowana na taką sytuację, jednak każdy powinien pamiętać o zasadach higieny, często myjąc ręce, zasłaniając twarz przy kichaniu i kaszlu, a także unikając kontaktu z osobami chorymi.