Poznańskie szpitale postawione w stan wyższej gotowości

W związku z poleceniem premiera Mateusza Morawickiego, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikolajczyk 28 lutego br. wydał decyzje administracyjne nakładające na 9 wielkopolskich szpitali obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Wszystko to związane jest rzecz jasna z koronawirusem przez którego choruje w Europie coraz więcej osób.

Decyzja zapadła po tym, kiedy koronawirus SARS-CoV-2 zaczął mocniej rozszerzać się w Europie, zwłaszcza na terenie Włoch, gdzie przebywa aktualnie wielu turystów z Polski. W rezultacie decyzji mogą zostać zwiększone bazy łóżek zakaźnych oraz obsada personelu, czy przekształcone określone oddziały w oddział zakaźny. Działania wojewody to wynik piątkowej odprawy u premiera Mateusza
Morawieckiego.

Poznańskie szpitale postawione w stan gotowości: Centrum Medyczne HCP, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z Siedzibą w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej, Szpital Wojewódzki w Poznaniu, oraz poznański Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.

Pozostałe szpitale z innych rejonów Wielkopolski: Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie, a także Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica.