Festiwal Malta świętuje 30-lecie i szykuje wyjątkowy projekt, do którego zaprasza widzów

Festiwal Malta obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu przygotowywane są nie tylko wyjątkowe atrakcje, ale także wirtualne muzeum festiwalu, do którego stworzenia przyczynią się w dużej mierze sami widzowie i goście poprzez udostępnienie swoich materiałów multimedialnych. Organizatorzy proszą o pomoc chętnych, którzy chcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami foto i wideo z innymi.

Festiwal Malta powstał 30 lat temu, choć pierwsza edycja odbyła się w 1991 roku. Od tego czasu w kolejnych edycjach wydarzenia wzięło udział łącznie kilka milionów widzów. W ramach festiwalu odbyło się kilkanaście tysięcy wydarzeń kulturalnych na terenie stolicy Wielkopolski.

Z okazji jubileuszu przygotowywane jest specjalne wirtualne muzeum festiwalu, w którym znajdą się wszelkiego rodzaju wspomnienia z wydarzeń sprzed kilku, kilkunastu, a także kilkudziesięciu lat. Będą to fragmenty spektakli, recenzje czy materiały prasowe. Organizatorzy chcieliby jednak wzbogacić muzeum o to, co jest bardzo istotne w historii i kontynuacji festiwalu – reakcje widzów i ich wspomnienia.

„Maltańskie archiwa są wypełnione materiałami zarejestrowanymi z perspektywy mediów, organizatora, znajdują się w nim recenzje, fragmenty spektakli, brakuje jednak najważniejszej perspektywy: kadrów z domowych bibliotek publiczności. Jesteśmy przekonani, że największe perełki mogą znajdować się w waszych szufladach i na waszych dyskach, w albumach waszych rodziców, pudełkach dziadków.”

Agnieszka Podhajska, koordynatorka biura prasowego Fundacji Malta

Dokumentowanie wydarzenia przez uczestników, a nie jedynie organizatorów czy media daje zupełnie inną perspektywę i obraz tego, czym tak naprawdę jest Festiwal Malta.

Pliki audio, wideo oraz fotografie będą zbierane do 8 czerwca 2020 roku pod adresem mailowym archiwum@malta-festival.pl (w treści wiadomości Fundacja Malta prosi o zamieszczenie zgody na użycie materiału) lub bezpośrednio w Wirtualnym Muzeum Historii Miasta Poznania CYRYL (ul. Ratajczaka 44, I piętro) w godzinach 8:00-16:00. Każdy materiał zostanie podpisany nazwiskiem właściciela.

Premiera strony z Wirtualnym Muzeum Festiwalu Malta zaplanowana jest podczas jubileuszowej edycji festiwalu, czyli w dniach 19-28 czerwca 2020 roku. Portal powstanie we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Lokalnym Poznania.