Ambasador Ukrainy w Poznaniu. Tematem rozmów Biuro Poznań Kontakt i konsulat Ukrainy w stolicy Wielkopolski

Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy odwiedził Poznań, gdzie spotkał się z prezydentem miasta, Jackiem Jaśkowiakiem. Tematem rozmów były m.in. nowa usługa Biura Poznań Kontakt dla Ukraińców mieszkających w stolicy Wielkopolski i powiecie poznańskim oraz możliwe powstanie w Poznaniu konsulatu Ukrainy.

Dla ambasadora była to już druga wizyta w Poznaniu. Prezydent Poznania zaprosił gościa m.in. do Biura Poznań Kontakt, gdzie od poniedziałku funkcjonuje nowa usługa skierowana do Ukrainców mieszkających w stolicy Wielkopolski oraz powiecie poznańskim.

Od 2 marca dzwoniąc na infolinię Biuro Poznań Kontakt można wybrać opcję rozmowy w języku ukraińskim. Po wyborze rozmówca zostanie przekierowany do osoby posługującej się tym językiem. Usługa powstała po analizie raportu “Poznaj Sąsiada”, w którym wykazano bardzo duży wzrost liczby Ukraińców mieszkających w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej.

“Dziękuję władzom Poznania za inicjatywę i stworzenie tej infolinii. Cieszy mnie, że Ukraińcy czują się tu dobrze. Choć nasz język podobny jest do polskiego, to jednak przekazywanie ważnych, często skomplikowanych informacji po ukraińsku będzie dla naszych obywateli dużym ułatwieniem. Dobra współpraca polega na właśnie takich gestach, dzięki którym możemy się wzajemnie lepiej poznać i zrozumieć.”

Andrij Deszczycia, amabasador Ukrainy w Polsce

Konsultanci pracujący przy infolinii udzielają informacji standardowo przygotowanych dla mieszkańców Poznania. Dotyczą one np. przysługujących świadczeń, komunikacji publicznej, czy procedury związanej z wyrobieniem numeru PESEL. Co ważne, Ukraińcy mogą pod tym numerem uzyskać również informacje dotyczące interesu mieszkańców gmin powiatu poznańskiego. Jest to możliwe dzięki współpracy ze Starostwem Poznańskim.

W czasie spotkania z władzami Poznania poruszono również temat otwarcia konsulatu Ukrainy w Poznaniu. Wskazując na dużą liczbę Ukraińców zamieszkujących Wielkopolskę, taka placówka jest bardzo potrzebna i ułatwiłaby załatwianie wielu kwestii obywatelom Ukrainy.

“Chcemy, by czuli się w naszym mieście bezpiecznie. Tą inicjatywą chcemy wysłać czytelny sygnał do ukraińskich mieszkańców miasta i aglomeracji: jesteście dostrzegani, cenimy waszą obecność i chcemy się lepiej rozumieć. Przy tak dużej liczbie Ukraińców w Poznaniu dobrze byłoby, gdyby w mieście powstał konsulat – i między innymi o tym rozmawialiśmy z ambasadorem. “

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Ambasador przyznał, że to kwestia warta rozważenia, jednak decyzje podjęte zostaną przez władze ukraińskie. Wskazał, że istnieje zapotrzebowanie na otwarcie takiej placówki dyplomatycznej w Poznaniu.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.