W szpitalach będą przeprowadzane ćwiczenia w związku z koronawirusem

W środę, o godz. 18:00 w ramach działań prewencyjnych w związku z zagrożeniem koronawirusem zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Zespół ma się spotykać codziennie i koordynować działania administracji państwowej. Wśród planów są już ćwiczenia w szpitalach na wypadek epidemii.

W kraju nie ma potwierdzonego przypadku zachorowania na chorobę COVID-19 wywoływaną koronawirusem SARS-CoV-2. Według danych Ministerstwa Zdrowia przekazanych PAP we wtorek wieczorem, w związku z koronawirusem w całej Polsce hospitalizowanych jest 68 osób. 316 osób poddano kwarantannie domowej, a 4459 zostało objętych nadzorem sanepidu.

Władze rządowe i samorządowe przygotowują się jednak na wypadek pojawienia się koronawirusa w Polsce. Rząd przygotował specustawę, którą poparła większość sił politycznych. W poniedziałek uchwalił ją Sejm, a w piątek pracować będą nad nią senatorowie.

Na środę, na godz. 18:00 zwołany zostanie natomiast rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Jak wyjaśniał na wtorkowej konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, rząd wchodzi w tryb działania ustawy regulującej sytuacje kryzysowe.

“Odtąd ten zespół codziennie będzie się spotkał i to on będzie de facto koordynował w skali całej administracji państwowej, w skali całego państwa, wszystkie działania na rzecz przygotowań na nadejście wirusa do Polski”

– podkreślał szef KPRM

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział z kolei, że wśród zaplanowanych działań jest przeprowadzenie ćwiczeń w wybranych szpitalach w kraju na wypadek epidemii koronawirusa. Decyzja ta, zaznaczył, została podjęta po prośbach dyrektorów placówek i po konsultacji z Narodowym Funduszem Zdrowia.

“W Polsce jeszcze nie mamy wirusa, ale już zaczynamy ćwiczenia. W każdym województwie będą wybrane jeden do dwóch szpitali, gdzie zostaną rozłożone polowe izby przyjęć, które będą służyły przyjmowaniu pacjentów, którzy są zainfekowani” – tłumaczył Szumowski. Rząd chce, aby takie działania – zanim przyjdzie potrzeba do ich podjęcia – były już przećwiczone. “Na dzień dzisiejszy są to działania wyprzedzające” – wskazywał minister zdrowia.

Działania mają być prowadzone w taki sposób, aby nie dezorganizować pracy placówek i aby nie utrudniać przyjmowania pacjentów.

Wśród podejmowanych działań mieści się zaopatrywanie w szpitali. Jak informował we wtorek resort zdrowia, Agencja Rezerw Materiałowych przekazała sprzęt ochrony osobistej m.in. do 65 szpitali z oddziałami zakaźnymi, które zgłosiły takie zapotrzebowanie. Sprzęt dotarł też na wszystkie lotniska, a w środę dotrze do stacji pogotowia, zespołów ratownictwa medycznego i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. W Europie to Włochy i Francja są krajami najbardziej dotkniętymi koronawirusem w Europie. W Polsce nie potwierdzono dotychczas przypadku tej choroby.

We wtorkowym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca br. na całym świecie zanotowano 90 tys. 663 potwierdzone przypadki COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarły 3 tys. 124 osoby.

Zgony zanotowano w Chinach kontynentalnych (2 946), Iranie (66), Korei Południowej (34), we Włoszech (52), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia – 6), Tajwanie (1), Filipinach (1), Japonii (3), Francji (2), Australii (3), Tajlandii (1) i USA (6).

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego GIS nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, do Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.