Czy można znaleźć OC dla terenówki, SUV-a lub crossovera za mniej niż 500 zł?

Cieszące się niesłabnącą popularnością samochody terenowe, SUV-y i crossovery na stałe zagościły na polskich drogach. Czy pokaźne rozmiary i pojemne silniki sprawiają, że ich ubezpieczenie jest droższe? A jeśli nie, to ile może kosztować? Czy rzeczywiście najtańsze OC będzie można znaleźć dla kompaktowego crossovera?

Samochód terenowy – na każdą drogę, ale czy drogie OC?

Nie tylko fani off-roadów marzą o prawdziwej terenówce. Choć to specyficzny typ samochodów, to znajduje on uznanie również wśród zwykłych kierowców. Samochody terenowy cenione są ze względu na swoją wielkość, która sprzyja poczuciu bezpieczeństwa kierowcy. Jednak najważniejszą ich cechą jest umiejętność poruszania się w trudnych i wymagających miejscach. To takim autem można wjechać na strome wzgórze lub pokonać podmokły teren. Co jednak z polisą OC takiego samochodu? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu terenowego?

Ubezpieczyciele, wyceniając składkę OC, zwracają uwagę między innymi na pojemność silnika. Samochody terenowe mają jednostki napędowe o dużej pojemności, które pozwalają na dostarczenie wielkiej mocy na cztery koło. Charakteryzują się także podniesionym podwoziem, dzięki któremu znakomicie radzą sobie na bezdrożach. Posiadają zamontowany dyfuzor, który zwiększa siłę napędową przekazywaną na koła. Przygotowany do podróży samochód off-roadowy nie może mieć także niskiego przedniego zderzaka. 

Co z ubezpieczeniem OC samochodów terenowych? Korzystając z porównywarki mubi.pl, 37-letni mężczyzna ze Świdwina znalazł OC dla Mercedesa G Klasy za 677 zł. Z kolei 37-letni mieszkaniec Borowic trafił na jeszcze tańsze ubezpieczenie OC Land Rovera  Discovery o pojemności silnika 2,5 l. Cena polisy to 503 zł. Czy ktoś znalazł jeszcze tańsze OC terenowego samochodu? Tak, 48-letni mieszkaniec Żor wyszukał ubezpieczenie OC dla Nissana Patrola o silniku 2,9 l za 390 zł. Widać więc wyraźnie, że obowiązkowe ubezpieczenie terenówki nie musi być drogie. Jego cena oczywiście zależy od wielu czynników, choćby od dotychczasowej historii ubezpieczeniowej lub miejsca zamieszkania, ale pojemność silnika znacząco nie wpływa na wysokość składki.

SPORT UTILITY VEHICLE, czyli popularny SUV

To segment samochodów, które łączą w sobie, to, co najlepsze z różnych innych typów. Dynamikę i osiągi mają niczym samochody sportowe. Komfortem i wygodą dorównują autom osobowym, a wysoko zawieszone podwozie i napęd na cztery koła biorą od terenówek. Nie są one jednak ani wyścigówkami, ani samochodami terenowymi. Mimo że są w stanie pokonać niektóre przeszkody, to przeznaczone są głównie dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia. 

SUV-y to samochody dla osób, które lubią wyjeżdżać poza miasto na ryby lub do lasu albo wręcz przeciwnie, dla tych, którzy mieszkają pod miastem. W SUV-ach liczy się także wygoda, czego najlepszym przykładem jest luksusowy Range Rover. 66-letni mężczyzna z Jarosława znalazł ubezpieczenie OC takiego samochodu z silnikiem 2,7 l za 444 zł. Natomiast 39-letni mieszkaniec Starej Kuźnicy trafił na OC dla Volkswagena Touarega 3,0 l za 491 złotych. Z kolei 32-letniemu mężczyźnie z Biszczy wyceniono OC na BMW X6 z silnikiem 3,0 l na 479 zł. W przypadku SUV-ów ceny są jeszcze niższe. Kierowcom nawet drogich samochodów udaje się znaleźć ubezpieczenie OC w cenie poniżej 500 zł. 

Crossovery – wysoka wygoda

Tu liczy się przede wszystkim wygoda. Wprawdzie dobrym crossoverem można pokonywać niewielkie wzniesienia, ale służy on głównie do przemieszczania się po utwardzonych drogach – choć te, w niektórych miejscach, są prawdziwym torem przeszkód. Są to samochody kompaktowe, które świetnie sprawdzą się w jeździe po mieście, ale także podczas wypadu na wakacje. Co ważne, większość firm motoryzacyjnych ma swojego crossovera, co sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele modeli – od tych ekonomicznych po luksusowe. 

Jednym z popularniejszych modeli jest Kia Sportage (1,6 l), na którą 41-letni mężczyzna z miejscowości Łosie znalazł OC za 381 zł. Z kolei OC dla Mercedesa GLA z silnikiem 1,6 l skalkulowano na 455 zł dla 53-letni mieszkańca Mielca. A co z małymi crossoverami? Przykładowe OC dla Renault Captura z silnikiem o pojemności 0,9 l zostało wycenione na 320 zł dla 52-letniej kobiety z Myszkowa. 

CO dla samochodów terenowych, SUV-ów i crossoverów można znaleźć bardzo dobrych cenach. Najtańsze ubezpieczenie udało się znaleźć dla kompaktowego Renault Captura – wyceniono je jedynie na 320 zł! Gdzie szukać OC w tak dobrych cenach? Ubezpieczenie OC najtaniej na Mubi.pl. Pamiętaj, że kalkulacja ubezpieczenia Twojego samochodu może się różnić od zaprezentowanych w artykule.