Wyrok w sprawie śmiertelnego potrącenia na przejściu dla pieszych ul. Grunwaldzkiej

W poznańskim sądzie zapadł dziś wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku do jakiego doszło na początku sierpnia 2019 roku na ul. Grunwaldzkiej. Starsze małżeństwo zostało wówczas potrącone przez samochód kierowany przez 67-letniego mężczyznę. Kobieta zmarła na skutek odniesionych obrażeń.

Do wypadku doszło w godzinach porannych na początku sierpnia 2019 roku. Starsze małżeństwo przechodziło na przejściu dla pieszych przez ulicę Grunwaldzką. Jeden z kierowców prawidłowo zatrzymał się przed przejściem, jednak jadący drugim pasem 67-latek nie zachował ostrożności, nie zatrzymał się i potrącił małżeństwo. W wyniku odniesionych ran 75-letnia kobieta zmarła.

Dziś w Sądzie Rejonowym w Poznaniu zapadł wyrok w sprawie. Jan W. został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu. Otrzymał również czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów, a także musi wypłacić rodzinie poszkodowanej zadośćuczynienie.

Jak podkreślał sędzia Janusz Połeć, bardzo ważne w sprawie były mediacje oskarżonego z rodziną zmarłej i wspólne dojście do porozumienia. Oskarżony dobrowolnie poddał się karze. Jak wskazał sędzia, podczas mediacji strony doszły do porozumienia i pojednania, a rodzina zmarłej wybaczyła winę oJana W.

Jak wskazano, członkom rodziny 75-latki zależało na szybkim zakończeniu sprawy, by nie “rozdrapywać ran”, co przedłużyłoby cierpienie.  Podczas mediacji przyznali, że są świadomie tego, że “wypadki mogą się zdarzyć”, stąd pojednanie z oskarżonym.

Strony porozumiały się także co do kwoty zadośćuczynienia.

Wyrok nie jest prawomocny, jednak z uwagi na porozumienie między stronami, raczej nie będzie od niego apelacji.