Nielegalny pobyt, broń biała w bagażu i obywatele poszukiwani przez wymiar sprawiedliwości – ostatnie interwencje straży granicznej na lotnisku Poznań-Ławica

Dwie osoby nielegalnie przebywające na terytorium Polski, pasażer, który próbował wejść na pokład samolotu z pałką teleskopową i dwóch Polaków poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości – to kilka interwencji straży granicznej na poznańskim lotnisku Poznań-Ławica z ostatnich dni.

We wtorek, 10 marca, na poznańskim lotnisku zatrzymano 55-letniego Polaka, który jak się okazało, był poszukiwany w celu odbycia kary 2,5 lat pozbawienia wolności za przestępstwo przekupstwa sprzed 8 lat. Po ustaleniu aktualności poszukiwań, został on przekazany policji i osadzony w najbliższym areszcie śledczym.

Dzień później, strażnicy graniczni zatrzymali 64-letnią mieszkankę Wielkopolski, która od 13 lat była poszukiwana za poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Kobieta została przewieziona do Aresztu Śledczego w Środzie Wielkopolskiej w celu osadzenia i realizacji środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 14 dni.

Także 11 marca, podczas kontroli dokumentów pasażerów czekających na lot do Kutaisi, funkcjonariusze straży granicznej ustalili, że dwóch obywateli Gruzji przebywa w Polsce nielegalnie. Jak wynikało z przedstawionych dokumentów i ustaleń urzędowych, cudzoziemcy w wieku 28 i 47 lat nie wyjechali z terytorium Polski po wykorzystaniu z dopuszczalnego okresu pobytu. Funkcjonariusze podjęli czynności zmierzające do wydania cudzoziemcom decyzji o zobowiązaniu do powrotu.

Jeszcze tego samego dnia strażnicy interweniowali w sprawie innego obywatela Gruzji na poznańskim lotnisku. Jak się okazało, 19-latek miał w bagażu pałkę teleskopową.

Jak wyjaśnił funkcjonariuszom, kupił ją za niecałe 100 złotych w sklepie z akcesoriami militarnymi w jednej z poznańskich galerii. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji  przedmiot ten nosi znamiona broni białej. W związku z brakiem odpowiedniego pozwolenia na broń, pałka teleskopowa została zatrzymana a cudzoziemcowi zezwolono na kontynuowanie podróży.