Poznań zachęca do korzystania z usługi sms z powiadomieniami o sytuacjach kryzysowych

Poznań uruchomił serwis sms z pwoiadomieniami o sytuacjach kryzysowych. Mogą z niego korzystać mieszkańcy miasta – wystarczy się zarejestrować. Usługa jest bezpłatna.

Informacje sms będą dotyczyć sytuacji ekstremalnych, takich jak np. powodzie, burze, huragany czy śnieżyce,  atakże ewakuacje i inne sytuacje kryzysowe. Znajdą się tam również komunikaty o pracach drogowych.

Celem powstania usługi było szybkie przekazywanie informacji i dotarcie w krótkim czasie do jak największej liczby mieszkańców.

Obecnie z usługi korzysta już ok. 14 tysięcy osób. Jest ona bezpłatna, a żeby skorzystać z serwisu należy dokonać rejestracji na stronie internetowej. Wystarczy wypełnić formularz, podając numer telefonu i miejsce pobytu. Gwarantuje to otrzymywanie rzetelnych informacji z Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania, a w przypadku informacji o zagrożeniach może minimalizować uszczerbek na zdrowiu i majątku. Późniejsza rezygnacja z otrzymywania informacji z serwisu jest bardzo prosta, należy zaznaczyć opcję “Usuń numer” w formularzu.

Co ważne konieczne jest zapisanie się do odpowiedniej grupy, tak, by otrzymywać smsy zgodnie z miejscem wystąpienia zagrożenia. Można to zrobić na dwa sposoby:

– poprzez formularz elektroniczny (usługa nieodpłatna). Formularz z nazwami osiedli, które należy zaznaczyć aby zapisać się do systemu znajduje się na stronie platformy SerwerSMS. Strona umożliwia zapisanie i wypisanie się z systemu. Każdy użytkownik po zgłoszeniu się do systemu poprzez stronę internetową otrzyma hasło potwierdzające własność numeru telefonu, które należy potwierdzić wpisując je w formularzu.

– wysyłając SMS aktywacyjny na numer 4007 (numer skrócony) z grupą wybraną wg wykazu. Koszt wysłania wiadomości na numer 4007 odpowiada standardowej stawce za SMS (zgodnie z cennikiem operatora) do sieci własnego operatora GSM.