Na pl. Kolegiackim pojawiają się nowe drzewa

Rozpoczęło się sadzenie drzew na przebudowywanym placu Kolegiackim. Łącznie w tym miejscu ma pojawić się 14 roślin o bujnych koronach. Docelowo, cała przebudowa ma zakończyć się w połowie lata.

Prace związane z przebudową placu Kolegiackiego rozpoczęto w kwietniu 2019 roku. Zakłada ona przede wszystkim stworzenie przestrzeni przyjaznej pieszym z miejscem na wydarzenia kulturalne i odpoczynek wśród zieleni.

Przestrzeń została zaplanowana w taki sposób, by odpowiadać potrzebom mieszkańców i turystów. Ma być miejscem spokojnego odpoczynku w centrum miasta, jednocześnie przedstawiając historię dawnej Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Nie zabraknie także restauratorów i ogródków gastronomicznych. Całość ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na placu pojawi się kilka rozwiązań związanych z małą architekturą w tym m.in. fontanna. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda, zostanie podświetlony – tak jak fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa.

Nasadzenia tych ostatnich rozpoczęły się wczoraj i mają potrwać do końca tygodnia. Na placu Kolegiackim pojawi się 14 wielopiennych platanów klonolistnych. Charakteryzują się bujnymi koronami i wzrostem do ok. kilkunastu metrów.

Drzewa pojawiają się na północnej część placu, a pod nimi posadzone zostaną pnącza trzmieliny.

Nowe drzewa nie są jedyną roślinnością na placu. Pojawią się także drzewy i żywopłot z cisów, a także tulipany, bukszpan i trawy ozdobne.