„Czarodziejska góra” – Festiwal Malta udostępni operę Pawła Mykietyna online!

Festiwal Malta przyłącza się do akcji instytucji i jednostek kulturalnych, które zachęcając do pozostania w domach przenoszą swoją ofertę do wymiaru online. Już dziś będzie można obejrzeć zapis światowej premiery opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska góra” w reżyserii Andrzeja Chyry, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i scenografią Mirosława Bałki.

Dzieło Tomasza Manna na warsztat teatralny i muzyczny wzięło czterech artystów: kompozytor Paweł Mykietyn, reżyser Andrzej Chyra, dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk oraz artysta sztuk wizualnych Mirosław Bałka. Utwór powstał na zamówienie festiwalu Malta w 2015 roku. Słynną powieść Thomasa Manna opisuje intelektualne, emocjonalne i duchowe dojrzewanie Hansa Castorpa w sanatorium Berghof w Davos. W maltańskiej interpretacji Czarodziejska góra staje się historią o miłości, zdradzie, zemście i śmierci. To okrutna podróż głównego bohatera przez cztery pory roku i siedem bajkowych lat. Według Andrzeja Chyry: „Czarodziejska góra” jest w istocie opowieścią o stanie naszego umysłu i naszej cywilizacji. Opowieścią bardzo dziś aktualną.

Opera jest koprodukcją Festiwalu Malta, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Programu II Polskiego Radia.

Nagranie nie było wcześniej publikowane w całości. W związku z akcją “Zostań w domu” i inicjatywami jednostek i podmiotów kulturalnych udostępniających swoją ofertę online, Festiwal podjął decyzję o udostępnieniu całego nagrania. Dostępne będzie w niedzielę, 22 marca, o godzinie 20:00 na kanale YouTube Festivalu Malta.

Autorem rejestracji spektaklu jest Colour Pictures Paweł Zabel.