“Kwarantanna Domowa” – specjalna aplikacja dla osób w kwarantannie

Coraz więcej osób może już korzystać z aplikacji “kwarantanna domowa”, skierowanej do tych, którzy oficjalnie przebywają w kwarantannie. Pozwala ona na łatwiejsz i wygodniejszą dla obu stron kontrolę czy zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności wywiązują się z nakazów i zakazów.

Aplikacja dostępna jest zarówno na system Android jak i iOS. Udostępniania jest etapowo, wraz z przekazywaniem danych do bazy osób objętych kwarantanną. Co ważne, tylko te osoby mogą z niej korzystać.

Gdy dane wraz z numerem telefonu danej osoby zostaną dopisane do bazy, wysyłany jest SMS z informacją o możliwości rozpoczęcia korzystania z aplikacji. Celem jej uruchomienia jest ułatwienie kontroli i kontaktu z osobami, na które nałożono obowiązek kwarantanny. Umożliwia potwierdzenie miejsca przebywania danej osoby np. poprzez prośbę o przesłanie selfie, a także m.in. podstawową ocenę stanu zdrowia czy przekazanie informacji o potrzebnych lekach, środkach czystości lub jedzenia.

Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym. 

Aby skorzystać z aplikacji należy pobrać ją z App Store lub Google Play. Rejestracja odbywa się poprzez podanie numeru telefonu oraz weryfikację kodu wysłanego w wiadomości SMS.

Więcej informacji na stronie internetowej ministerstwa.