Szef resortu nauki podpisał rozporządzenie dot. zawieszenia zajęć na uczelniach do 10 kwietnia

Szef resortu nauki Jarosław Gowin podpisał w poniedziałek rozporządzenie, które zawiesza kształcenie na studiach, studiach podyplomowych oraz w innych formach kształcenia na uczelniach nadzorowanych przez MNiSW do 10 kwietnia. Dokument reguluje też funkcjonowanie uczelni w tym czasie.

Rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wejdzie w życie 26 marca – wynika z dokumentu opublikowanego na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

W sobotę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował o przedłużeniu zawieszenia funkcjonowania uczelni analogicznie do terminu, który będzie obowiązywał w szkołach, czyli do 10 kwietnia. Resort przypomniał jednocześnie o obowiązku prowadzenia zajęć online. Wiceminister nauki Anna Budzanowska zapowiedziała zaś wydanie przez MNiSW rozporządzenia, które doprecyzuje wszystkie ustalenia dotyczące zawieszenia funkcjonowania uczelni.

Opublikowanie w poniedziałek rozporządzenie zawiesza do 10 kwietnia kształcenie na studiach, studiach podyplomowych oraz w innych formach kształcenia na uczelniach nadzorowanych przez MNiSW. Zawieszone będzie również kształcenie doktorantów. Pracownicy uczelni będą pracować w ograniczonym wymiarze.

“Aby zmniejszyć skutki czasowego zawieszenia zajęć wprowadzamy obowiązek zajęć on-line – niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie kształcenia. Wymóg ten dotyczy uczelni i jednostek prowadzących kształcenie doktorantów, które mają możliwość prowadzenia zajęć na odległość. Sprawdzenie efektów nauczania może odbywać się poza siedzibą uczelni – z użyciem technologii informatycznych” – czytamy w poniedziałkowym komunikacie na stronie resortu.

Rozporządzenie ogranicza też obowiązek świadczenia pracy przez pracowników uczelni na ich terenie, z wyłączeniem przypadków gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania uczelni.

Dokument wprowadza nowe przepisy, które pozwalają uczelniom na pełne wykorzystanie przygotowanych materiałów edukacyjnych (kursów on-line) także po zakończeniu okresu zawieszenia kształcenia – ten sposób kształcenia i jego weryfikacja będą mogły być stosowane bez ograniczeń wynikających z przepisów do 30 września 2020 r.

W rozporządzeniu reguluje też kwestie związane z funkcjonowaniem uczelni, samorządu studenckiego i samorządu doktorantów. “Ponieważ nie będzie można organizować na uczelni spotkań i posiedzeń np. senatu, samorządu studentów, wprowadzamy nową regulację: uchwały mogą być podejmowane przez kolegialne gremia tylko wtedy, jeśli są niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania uczelni. Uchwały podejmowane mają być w trybie obiegowym albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej – niezależnie od tego, czy taki tryb ich podejmowania został określony w aktach wewnętrznych uczelni” – poinformowano na stronie resortu.