Park Kasprowicza ma się zmienić. Co uwzględniono w nowej koncepcji zagospodarowania terenu?

Zaprezentowano nową koncepcję zagospodarowania terenu Parku Kasprowicza w Poznaniu. W planach znalazły się m.in. wybieg dla psów, łąki kwietne, naturalny plac zabaw i sportowa polana. Ma to sprawić, że park stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla mieszkańców Poznania.

Jak informuje Miasto, podczas tworzenia koncepcji starano się uwzględnić potrzeby wszystkich użytkowników parku, bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania czy formę rekreacji, jaką preferują przychodząc do niego.

Skupiono się na tym, by było to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjne i ciekawe dla spotkań i aktywności na świezym powietrzu. Ma zatem spełniać swoje obecne funkcje, ale w nowej, “odświeżonej” i rozwiniętej odsłonie.

Koncepcja zakłada podzielenie parku na kilka stref głównych, z których najbardziej publiczną przewidziano w północnej części, czyli od strony ul. Wyspiańskiego. Przed budynkiem Areny ma powstać plac służący jako miejsce spotkań np. przed organizowanymi koncertami i innymi wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi.

“Przygotowana koncepcja zakłada przenikanie się przestrzeni związanej z modernizacją Areny a pozostałą częścią parku. Proponujemy maksymalne wykorzystanie terenów zielonych, stworzenie łąk kwietnych i naturalnych trawników, naturalnego placu zabaw oraz ogrodu deszczowego. Projektujemy również ścieżki pieszo-biegowe oraz rowerowe, a także sportową polanę.”

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania

Najbardziej otwartą i wyeksponowaną ma być część centralna stanowiąca drugą strefę. Ma pełnić funkcję miejsca do relaksu z trawnikiem oraz roślinami tworzącymi łąki kwietne, które są przyjazne pszczołom.

W południowej części parku przewidziano teren bardziej kameralny z miejscami rekreacji wśród wysokich skupisk drzew. Zaplanowano tam także sportową polanę oraz naturalny plac zabaw. Powstać ma tu równiez ogród społeczny.

Twórcy koncepcji stworzyli również m.in. “pętlę aktywności” o długości ok. 1 km, przeznaczona dla osób, które podczas biegu lub spaceru chcą skorzystać z dodatkowych sportowych atrakcji i przeszkód. Przewidziano także ścieżki rowerowe i pieszo-rowerowe. W planach jest także siłownia zewnętrzna.

Co ważne, nowe ścieżki mają zostać wykonane z nawierzchni wodoprzepuszczalnych i nie nagrzewających się, co umożliwi wsiąkanie wody do gruntu.

Podczas planowana zieleni starano się uwzględnić nie tylko obecną roślinność parku, ale także warunki klimatyczne i atmosferyczne. Skupiono się również na pozostałych elementach przyrody. Łąki kwietne – bardziej odporne na suszę niż tradycyjne trawniki – zaplanowano tak, by mogły być łatwo obsadzone roślinami, które zapewnią różnorodność owadów i zwierząt, a na drzewach zaproponowano budki lęgowe dla ptaków. Wśród wielu planowanych gatunków drzew dominują klony i lipy, ale w parku nie brakowałoby też akacji, brzóz, topoli, bukow czy świerków. 

Planowany jest także edukacyjny ogród deszczowy, który ma być miejscem przyjaznym poznaniakom w każdym wieku nawet po obfitych opadach deszczu.