Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada przeprowadzenie wyborów nie przez władze miast, a… rady osiedli?

Podczas gdy kolejni włodarze miast głośno wskazywali, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku jest niemożliwe, a część z nich wprost odmawiała działania, które narażałoby mieszkańców i członków komisji wyborczej, Sejm przyjął w nocy ustawę, która zakłada, że to nie prezydenci miast, a przewodniczący jednostek pomocniczych mają przeprowadzić wybory. W Poznaniu obowiązek ten spada na rady osiedli.

Na sytuację uwagę zwrócił radny Tomasz Dworek z Rady Osiedla Stare Miasto.

“Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę specustawa związana z ochroną przed koronawirusem nakłada także nowe obowiązki na jednostki pomocnicze polskich miast, w tym rady gmin – [w Warszawie – dzielnic], a osiedli w Poznaniu. Uchwała Sejmu obliguje władze samorządowe [gminne] do zorganizowania i przeprowadzenia przewidzianych w ustawie wyborów zaplanowanych na 10 maja.”

Tomasz Dworek, Rada Osiedla Stare Miasto

Przegłosowana w nocy z wtorku na środę przez Sejm, a następnie podpisana przez prezydenta RP ustawa, tzw. “Tarcza Antykryzysowa” zmienia sposób głosowania w wyborach, a tym samym przekazuje kompetencje Rady Miasta do Rad Gmin/Dzielnic/Osiedli, tworzących strukturę administracyjną w największych polskich miastach. Tym samym, w Poznaniu to nie prezydent miasta Jacek Jaśkowiak odpowiada za przeprowadzenie wyborów, a rady osiedli.

“Sytuacja jest dynamiczna: godzinę temu – krótko po północy – otrzymałem SMS od sekretarza Wojewody: około godz. 12:00 przewidziana jest telekonferencja przewodniczących centralnych gmin polskich metropolii z premierem (ze względu na stan epidemii spotkanie nie jest możliwe), aby potwierdzić zaangażowanie całej Rady Starego Miasta i Zarządu Osiedla w działania wyborcze “

Andrzej Rataj

Jak wskazuje Tomasz Dworek, “za organizację wyborów odpowiada w Poznaniu Wydział Wspierania Jednostek, organizujący także prace Rad Osiedli. To sztab urzędników, wdrożonych w procedury i standardy tworzenia okręgów wyborczych, posiadający niezbędną infrastrukturę lokali wyborczych jak np, urny. Wydział do tej pory koordynował także głosowanie korespondencyjne, które dostępne było do osób niepełnosprawnych.”