Rowerzyści mogą przejeżdżać przez zamknięte tereny rekreacyjne, na których są ścieżki rowerowe

Zgodnie z najnowszymi obostrzeniami wydanymi przez rząd w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, parki, tereny zielone, plaże, bulwary i inne publiczne miejsca pełniące funkcje rekreacyjne są zamknięte i nie można na nich przebywać. W Poznaniu wielu zwracało uwagę m.in. na fakt, że to sprawi, że część tras rowerowych zostanie “poprzecinana”. Miasto Poznań informuje, że możliwy jest przejazd przez tego rodzaju tereny, ale tylko w określonych sytuacjach.

Zgodnie z wydanymi wczoraj restrykacjami, Poznań wprowadza w życie zakaz przebywania na różnego rodzaju bulwarach, skwerach, parkach czy innych terenach rekreacyjnych. Tam gdzie jest to możliwe, czyli istnieje ogrodzenie jak np. Park Wilsona czy Park Chopina, fizycznie zamknięto wejście.

W pozostałych przypadkach ustawiane są odpowiednie znaki lub rozciągane są taśmy, a dodatkowo, tereny są patrolowane przez służby.

Wczoraj podczas konferencji prasowej prezydent Jaśkowiak pytany o to, czy nowe obostrzenia dotyczą np. Wartostrady odpowiedział,  że jego zdaniem tak, ponieważ jest to teren rekreacji. Zwrócił jednak uwagę na komplikacje, jakie wynikają z tego faktu, gdyż jest to miejsce np. do spokojnego spaceru dla mieszkańców bloków.

Poznaniacy zwracali uwagę również uwagę na fakt, że pojawiają się problemy z ciągłością ścieżek rowerowych, z których część przebiega przez właśnie takie tereny.

Jak informuje Miasto, parki i bulwary, na terenie których znajdują się drogi rowerowe (np. Wartostrada, park Wodziczki czy park Sołacki) będą mogły być nadal użytkowane przez rowerzystów. Co ważne jednak, wprowadzono pewne ograniczenia – przejazd możliwy jest wyłącznie w celach komunikacyjnych (np. dojazd do pracy), a nie rekreacyjnych. 

Osoby nie przestrzegające nowych obostrzeń, w razie konieczności będą karane mandatami.