Na rzecz szpitala zakaźnego w Poznaniu wpłacono już ponad 10 mln złotych. Pomoc wpływa także w formie rzeczowej

Na konto szpitala zakaźnego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu wpłynęło już ponad 10 mln złotych z darowizn przekazanych głównie przez mieszkańców Poznania i Wielkopolski, a także firm i przedsiębiorstw z regionu i całego kraju.

Gdy w Polsce dopiero zaczynała się epidemia koronawirusa, a szpital im. Strusia został przekształcony w szpital jednoimienny, stając się główną placówką dla ratowania zdrowia i życia zakażonych osób z całego województwa, rozpoczęło się wiele inicjatyw społecznych, których celem była pomoc nie tylko temu szpitalowi, ale także innym na terenie regionu.

Wiele osób pytało o możliwość przekazania funduszy na rzecz szpitala. W tym celu Miasto Poznań udostępniło konto szpitala, dzięki czemu placówka może sama dokonywać potrzebnych zakupów czy gospodarować funduszami w zależności od aktualnych potrzeb.

Do wczoraj, do 16 kwietnia, na konto szpitala z darowizn wpłynęło już 10,01 mln złotych, z czego 7,48 mln złotych to datki od firm, a 2,52 mln złotych to pomoc od osób prywatnych – łącznie 2269 osób.

Przez cały czas do szpitala dostarczana jest również pomoc rzeczowa, w tym m.in. środki ochrony osobistej, kremy nawilżające, kremy do rąk i twarzy, płyny dezynfekujące oraz napoje, w tym woda, soki i kawa, a także posiłki i przekąski dla personelu medycznego – ciepłe i na zimno.

Każdy, kto chce wesprzeć szpital im. J. Strusia, może zrobić to, wysyłając środki na konto placówki: 58 1020 4027 0000 1302 1411 5358

Obecnie, w szpitalu przebywa 173 pacjentów, z których 132 ma już potwierdzone zakażenie koronawirusem. Stan 15 jest określany jako poważny i ciężki – osoby te są podłączone do respiratorów. Jak poinformował dziś prezydent Poznania, odzieży ochronnej w szpitalu starczy według obecnych zapasów na kolejne 4 dni. Regularnie dostarczane są kolejne dostawy środków ochrony osobistej.

Od 16 marca do dziś do szpitala zgłosiły się 2022 osoby, z których 702 hospitalizowano. Wczoraj przyjęto 22 osoby, a wypisano 25. Obecnie 45 osób przebywa w izolatorium, które powstało w Hotelu Ikar w centrum miasta.