Karty SD – czym kierować się podczas wyboru?

Karty SD są podstawowym nośnikiem pamięci, który umożliwia przechowywanie zdjęć, filmików oraz innych plików w aparacie cyfrowym, konsoli oraz urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Są to niewielkie i niezwykle trwałe przedmioty, odporne na urazy mechaniczne i upadki. Na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów kart SD i warto dokładnie przeanalizować i zastanowić się przed zakupem konkretnego produktu. Poszczególne karty SD różnią się od siebie wielkością i parametrami, czyli np. szybkością zapisu i oczywiście samą pojemnością. Jeżeli zastanawiasz się na jaką kartę SD powinieneś się zdecydować, to zachęcamy do zapoznania się z treścią tego artykułu! 

Czym kierować się podczas wyboru karty SD? 

Tak, jak już wspominaliśmy, na rynku dostępne są karty SD różnego rodzaju. W pierwszym kroku należy zastanowić się do jakiego rodzaju urządzeń kartę potrzebujemy. Zupełnie inna sprawdzi się w przypadku aparatów fotograficznych, a jeszcze inna do urządzeń mobilnych, czyli telefonów, komputerów i tabletów. Najbardziej popularne karty, czyli SD, które znane są również pod nazwą “Secure Digital”, są najczęściej stosowane w przypadku aparatów fotograficznych. Są to bardzo trwałe i odporne nośniki pamięci, które umożliwiają przechowywanie sporej ilości danych. To właśnie dlatego cieszą się dużą popularnością. Podobnym rodzajem są również karty microSD, którą są miniaturową wersją klasycznej karty SD. Ten rodzaj kart został przystosowany, aby wykorzystywać go w urządzeniach mobilnych, najczęściej w telefonach. Warto również wyróżnić karty SDHC, czyli mówiąc najprościej – karty SD, które posiadają dużo większą liczbę miejsca na dodatkowe pliki. Te karty również występują w formie microSDHC, która sprawdzi się w przypadku urządzeń mobilnych. Dla osób, które potrzebują naprawdę sporej ilości miejsca, polecamy karty SDXC, które rozmiarem przypominają klasyczne karty SD. Są to nośniki niezwykle pojemne, które dodatkowo umożliwiają niezwykła prędkość przesyłanych plików. 

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? 

Decydując się na zakup konkretnej karty, jeżeli już wiemy, jaki rodzaj będzie dla nas najbardziej odpowiedni, w drugiej kolejności weźmy pod uwagę wszystkie parametry. Najważniejszym z nich jest oczywiście pojemność, czyli ilość miejsca, która umożliwia nam przechowywanie plików, zdjęć, aplikacji, czy filmów. Jeżeli szukasz karty SD do aparatu fotograficznego lub telefonu komórkowego, na których będziesz przechowywał bardzo duże ilości danych, to wybierz model, który posiada bardzo wysoką pojemność. Takie rozwiązanie ma jednak swoje minusy. W przypadku ewentualnej awarii karty, tracimy wszystkie posiadane pliki. Jeżeli kupimy dwie lub trzy, które będą miały mniejsza pamięć, to w momencie usterki nie tracimy całej zawartości. Podczas zakupu karty warto również przyjrzeć się jej szybkości zapisu. Jeżeli jest Ci ona potrzebna do celów zawodowych, to powinna charakteryzować się duża prędkością, aby umożliwić Ci szybszą pracę. 

Na rynku jest wiele różnych kart pamięci, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą i wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.