Powstanie nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania

Miejscy radni przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania. Ma ono lepiej odpowiadać oczekiwaniom mieszkańców i zmieniającej się przestrzeni miejskiej i warunków klimatycznych.

Dokument określa ramy rozwoju miasa. Obcenie obowiązujące studium powstało w 2014 roku, jednak z uwagi na coraz szybszy rozwój Poznania, zmiany klimatu, trendów, a także oczekiwań społeczeństwa, w wielu kwestiach nie jest już aktualny i nie odpowiada potrzebom poznaniaków.

Wiele zmieniło się także w zakresie uwarunkowań prawnych i gospodarczych.

W takiej sytuacji podjęto decyzję o przystąpieniu do sporządzenia nowego, bardziej aktualnego dokumentu.

Jak zauważa m.in. prezydent Poznania, w ostatnich latach mocno zmieniły się oczekiwania mieszkańców w zakresie np. ochrony środowiska czy dostępności terenów zielonych. Społeczeństwo jest również bardziej świadome w zakresie ochrony klimatu, zachodzących zmian i możliwości wpływu na polepszenie warunkó środowiskowych poprzez działania nie tylko mieszkańców, ale także polityki miasta.

W proces tworzenia nowego dokumentu poza ekspertami włączeni będą także poznaniacy – mieszkańcy i przedsiębiorcy.

“Proces tworzenia nowego dokumentu jest wieloetapowy i – co najważniejsze -transparentny oraz otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Czekają nas spotkania konsultacyjne, dyskusja publiczna, spotkania z radami osiedli. Zapraszamy do współpracy wszystkich, dla których przestrzeń miasta jest ważna.”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Sporządzeniem Studium zajmuje się Miejska Pracownia Urbanistyczna, która wskazała  7 głównych obszarów, na które zostanie położony największy nacisk podczas prac nad nowym Studium. Są to:

– Zieleń miejska, w tym m.in identyfikacja i uszczegółowienie systemu zieleni miasta o elementy zieleni osiedlowej, mikroparki czy lokalne łączniki ekologiczne, a także poszukiwanie nowych przestrzeni dla lokalizacji rodzinnych ogrodów działkowych w przestrzeniach niezurbanizowanych.

– Parametry zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym m.in. rewizja wyznaczonych w Studium stref lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży pow. 2000 m2, czy analiza i weryfikacja zastosowanych w dokumencie szczegółowych funkcji i parametrów dotyczących warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

– Inwestycje celu publicznego, w tym m.in. weryfikacja wskazań terenów dla realizacji celów publicznych z zakresu zdrowia i oświaty, a także analiza i weryfikacja ustaleń dla terenu Dworca Poznań Główny.

– Komunikacja i transport, w tym m.in. weryfikacja zapisów dotyczących rozwoju układu ulic (ich klasy, kategorii, parametrów, lokalizacji oraz funkcji), uwzględnienie nowych systemów komunikacji i transportu (elektromobilność, cyfryzacja, carsharing, rowery publiczne), a także uelastycznienie zapisów Studium w zakresie projektowania i realizacji elementów układu drogowego.

– Aktualizacja uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego wynikających z dokumentów miejskich, w tym m.in. weryfikacja ustaleń w oparciu o Strategię Rozwoju Miasta Poznania 2020+”.

– Ochrona konserwatorska i archeologiczna, w tym m.in. weryfikacja ustaleń Studium dla zespołu fortyfikacji zewnętrznego pierścienia fortyfikacji oraz zespołu fortyfikacji wewnętrznego pierścienia fortów i ich reliktów, a także weryfikacja i uwzględnienie granic zespołów urbanistycznych i założeń urbanistycznych osiedli modernistycznych.

– Infrastruktura techniczna, w tym m.in. kwestia zagospodarowania wód opadowychoraz zabezpieczenie terenów pod zbiorniki retencyjne, konieczność weryfikacji zrealizowanych elementów infrastruktury technicznej miasta i systemu gospodarowania odpadami oraz planów rozwojowych dysponentów sieci, a także wyznaczenie stref i zasad lokalizacji dla produkcji energii odnawialnej z różnych źródeł.

Prace nad nowym dokumentem rozpoczną się jeszcze w tym miesiący. W maju odbędą się m.in. spotkania z przedstawicielami rad osiedli.

W czerwcu z kolei ma odbyć się zbieranie wniosków i I konsultacje społeczne. Zakończenie procedury sporządzenia Studium przewidziano na 2023 r.