Policja prowadziła rozmowy ze spacerującymi seniorami. Ostrzegała przed oszustami, którzy wykorzystują chwilę nieuwagi i zaufanie

Policjanci z poznańskiego Nowego Miasta przeprowadzili w ostatnim czasie akcję profilaktyczną nakierowaną na bezpieczeństwo seniorów. To właśnie najstarsi są najczęstszymi ofiarami oszustów wykorzystujących chwilę nieuwagi lub zaufanie do drugiego człowieka.

Niestety, pomimo ciągłych kampanii informacyjnych nadal wiele osób pada ofiarą oszustów stosujących metody „na policjanta” czy „na członka rodziny”. Najczęściej dotyczy to osób starszych. Oszuści są jednak coraz bardziej „kreatywni” i wymyślają kolejne metody, które sprawiają, że grono ich potencjalnych ofiar się powiększa.

W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele zgłoszeń dotyczących oszustwa, podczas którego oszuści uzyskiwali dane do logowania do kont internetowych. Metody są różne – telefoniczne (podczas rozmowy), poprzez sms czy drogą mailową.

Niestety, oszuści pracują także bezpośrednio „w terenie” i szukają wielu sposobów na to, by wejść do domu ofiary, a potem wykorzystując chwilę nieuwagi okraść domowników. W ubiegłym tygodniu Aquanet ostrzegał przed oszustami, którzy twierdzili, że są pracownikami wodociągów i muszą sprawdzić rury. Podczas gdy jeden z nich szedł z domownikiem do kuchni lub łazienki, do mieszkania wchodziła kolejna osoba, która zabierała z domu cenne przedmioty.

Oszuści wykorzystują różne metody podszywając się także m.in. pod pracowników gazowni, energetyki, administracji budynku, pracowników ZUS, listonosza czy „znajomego sąsiada”, który chciałby zostawić notatkę dla sąsiada, którego akurat nie ma w domu.

Poznańscy policjanci podczas ostatnich działań patrolowych w rejonie Antoninka, Zielinca i Kobylegopola, gdzie można spotkać wiele starszych osób, prowadzili również akcję profilaktyczną. Ostrzegali seniorów przed oszustami wskazując przykładowe metody działania takich osób i podpowiadali w jaki sposób uchronić się przed utratą majątku w wyniku oszustwa. Podkreślali m.in. by nigdy nie przekazywać swoich danych wrażliwych nieznajomym, nie przekazywać pieniędzy nieznajomym, nie wpuszczać do mieszkania osób, które nie posiadają odpowiedniej legitymacji i których wizyta nie była wcześniej umówiona, a także by potwierdzać u źródła (wodociągi, administracja, policja, rodzina) czy opisywana przez nieznajomego bądź nieznajomą historia jest prawdziwa. Wszelkie budzące podejrzenia przypadki czy tez próby oszustwa należy zgłaszać policji, by można było zwiększyć szanse na znalezienie takiej osoby.

Także rodzina, znajomi czy sąsiedzi powinni pamiętać, by przypominać szczególnie starszym o zasadach bezpieczeństwa i sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych. Oszuści bezlitośnie potrafią wykorzystać dobre serce i zaufanie starszych.