Dwanaście osób zatrzymanych i z zarzutami w związku z obrotem wyrobów tytoniowych bez polskiej akcyzy

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że Waldemar A. kierował zorganizowaną grupą przestępczą  działającą na terenie województw wielkopolskiego i lubuskiego, która miała na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na sprowadzaniu wyrobów akcyzowych na teren kraju z zagranicy bez ich uprzedniego oznaczenia znakami akcyzy. Następnie z towaru wytwarzane były wyroby tytoniowe i sprzedawane bez akcyzy. Proceder miał […]

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że Waldemar A. kierował zorganizowaną grupą przestępczą  działającą na terenie województw wielkopolskiego i lubuskiego, która miała na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na sprowadzaniu wyrobów akcyzowych na teren kraju z zagranicy bez ich uprzedniego oznaczenia znakami akcyzy. Następnie z towaru wytwarzane były wyroby tytoniowe i sprzedawane bez akcyzy. Proceder miał trwać co najmniej od sierpnia 2019 roku do 26 maja 2020 roku, głównie na terenie Wilkanowa, Nowej Soli, Zielonej Góry, Poznania i innych miejscowości województw wielkopolskiego i lubuskiego.

Jak informuje Prokuratura, w grupie, poza Waldemarem A. miało działać jeszcze 11 osób. Cała była zorganizowana i ukierunkowana na uzyskanie dochodu z produkcji „podrobionych opakowań papierosów różnych marek, które następnie były uzupełniane papierosami bez polskich znaków akcyzy, by na dalszym etapie jako gotowy produkt trafić do obrotu na terenie Polski”.

Ze zgromadzonego materiału wynika, że sprawcy nabyli co najmniej 1 116 000 sztuk papierosów przemyconych na teren kraju, które następnie wprowadzali do sprzedaży bez odpowiedniego podatku. Swoją działalnością grupa naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości 1 miliona złotych z tytułu niezapłaconej akcyzy oraz 250 tysięcy z nieodprowadzonego podatku VAT.

Na polecenie  prokuratora, 26 maja 2020 roku, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu dokonali zatrzymania wszystkich 12 podejrzanych osób. W trakcie przeszukania ujawniono 334 tysiące sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz gotówkę w kwocie ok. 650 tysięcy złotych przechowywaną w workach.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstw skarbowych, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora w sprawie 3-miesięcznego aresztu dla sześciu podejrzanych. Pięciu kolejnych zostało objętych dozorem policji, a wobec jednej osoby zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 30 tysięcy złotych.

W toku postępowania zajęto mienie o łącznej wartości prawie półtora miliona złotych.