Festiwal Malta zaprasza na wspólne świętowanie urodzin kultowego festiwalu w wersji online!

To już 29 lat odkąd wystartowała pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Tegoroczna miała być wyjątkowa – świętowanie 30., jubileuszowej odsłony Festiwalu miało być huczne i pełne wspomnień. Pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do zmiany planów, ale nie oznacza to, że zrezygnowano ze świętowania. Organizatorzy zapraszają na wirtualne urodziny.

Wydarzenie, które rozpoczęło się 11 czerwca 1991 roku szybko stało się stałym elementem kulturalnego świata Poznania i jednym z charakterystycznych w tym mieście. Festiwal wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w stolicy Wielkopolski, które przynoszą rozgłos miastu zarówno w Polsce jak i na świecie.

Planowanie jubileuszowej, 30. edycji Festiwalu Malta trwało kilka miesięcy. W planach był szereg atrakcji, niespodzianek, premierowych projektów i powroty niektórych artystów. Niestety, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, trzeba było zrezygnować z takiej formy świętowania. Zostało ono przeniesione na przyszły rok.

Organizatorzy postanowili jednak zaprosić do wspólnego świętowania urodzin Festiwalu, ale z uwagi na okoliczności, jedynie w wersji online.

Choć teraz Festiwal Malta oznacza 10 dni święta sztuki z setkami wydarzeń w różnych lokalizacjach, to pierwsza edycja, która odbyła się w 1991 roku była o wiele skromniejsza. Zaprezentowano osiem widowisk, z czego pięć na łąkach nad jeziorem maltańskim oraz na Starym Rynku i trzy w salach teatralnych. Zaprezentowało się wówczas sześć zespołów teatralnych.

Przez lata festiwal rozbudowywał się, liczba dni trwania imprezy, uczestników, artystów, miejsc, a także atrakcji dodatkowych stale się powiększała, by w ostatnich latach niemal “przejąć” miasto na kilka czerwcowych dni.

Z okazji jubileuszu organizatorzy zachęcają do wspólnego wspominania poprzednich edycji. Na swoim kanale YouTube publikuje pokazy rejestracji spektakli i pokazów. Jednym z nich jest kultowy już spektakl Le Péplum francuskiej grupy Royal de Luxe, który odbył się w 1996 roku nad Jeziorem Maltańskim. O godzinie 20:00 odbędzie się jednorazowa transmisja na kanale YouTube festiwalu.

Organizatorzy mają także szereg innych niespodzianek, które śledzić można m.in. na profilu Facebook.

Nie jest nam łatwo zorganizować urodziny w tak niepewnych czasach, ale jedno wiemy na pewno. Malta zrodziła się z potrzeby bycia razem ze sztuką i z ludźmi, czy to na szczudłach nad rzeką, czy to na widowiskach, wielkich koncertach, w miejskich zakamarkach, pustostanach, czy w salach teatralnych w minimalistycznym, często medytacyjnym ujęciu czy wreszcie na nocnym, tanecznym silent disco.

organizatorzy Festiwalu Malta Poznań