Miejski program in vitro – projekt dotyczący jego kontynuacji z pozytywną opinią Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia

Od początku istnienia miejskiego programu dofinansowań zabiegów in-vitro, na świat przyszło już dzięki niemu 212 dzieci. Na narodziny maluchów czeka kolejnych ponad 100 rodziców. Realizacja programu do tej pory kosztowała ponad 4 miliony złotych. Program prawdopodobnie będzie jednak kontynuowany – uchwała w tej sprawie uzyskała pozytywną opinię radnych z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.

Miejski program in vitro pozwala parom starającym się o dziecko uzyskać dofinansowanie do zabiegów in vitro, które dla wielu z nich jest jedyną nadzieją na ciążę i narodziny potomka.

Po zakwalifikowaniu 1128 wniosków przeprowadzono już 913 procedur zapłodnienia pozaustrojowego. W ten sposób doprowadzono do 382 ciąż, z których na świat przyszło już 212 dzieci. Do programu nie zakwalifikowano 117 par, a powodem odrzucenia wniosku najczęściej było niezrealizowanie pełnej procedury diagnostycznej.

Zakwalifikowane pary mogą trzykrotnie skorzystać z dofinansowana w wysokości 5 tysięcy złotych do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub trzykrotnego dofinansowania w wysokości 2 tysięcy złotych do procedury adopcji zarodka.

Do tej pory Miasto wydało na ten cel ponad 4 miliony złotych. Rocznie to koszt około 1,8 miliona złotych.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie kontynuowania miejskiego programu. Nie obyło się jednak bez głosów krytyki. Przeciwnicy wskazywali m.in. na wysokie koszty oraz „wątpliwości moralne i etyczne”. Ostatecznie jednak opinię przyjęto ośmioma głosami „za” przy trzech głosach przeciw projektowi. Teraz projekt musi jeszcze zostać przyjęty przez radnych podczas sesji Rady Miasta.

Miejski projekt skierowany jest do małżeństw i par pozostających w stałym związku, mieszkających i odprowadzających podatki w Poznaniu. Kobieta musi być w wieku od 26 do 43 lat, a para musi mieć udokumentowaną historię medyczną dotyczącą problemów z zajściem w ciążę.