Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy orzeczenie o przepadku zwierząt z nielegalnej hodowli w Pyszącej

Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał orzeczenie Sądu Rejonowego w Śremie w sprawie nielegalnej hodowli egzotycznych zwierząt w miejscowości Pysząca.

Postępowanie wszczęte przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu wobec Macieja M. dotyczyło mieszczącej się w miejscowości Pysząca niedaleko Śremu nielegalnej hodowli zwierząt. W czasie śledztwa ustalono materiały dowodowe w sprawie, które umożliwiły postawienie właścicielowi hodowli zarzutu znęcania się nad zwierzętami.

„Prokurator bowiem prowadząc śledztwo przeciwko Maciejowi M. podejrzanemu o przestępstwa znęcania się nad zwierzętami (art. 35 ust 1 i 1a ustawy o ochronie zwierząt) wyłączył z jego akt materiały dotyczące możliwości naruszenia nakazów posiadania niebezpiecznych gatunków zwierząt. Tym samym, wykorzystując równocześnie swe uprawnienia związane z art. 18 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, doprowadził do pozbawienia osoby, na której ciążą zarzuty znęcania się nad zwierzętami, prawa ich własności.”

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu

Sąd Rejonowy w Śremie orzekł popełnienie wykroczenia na podstawie artykułów z ustawy o ochronie przyrody. Oskarżony odwołał się od wyroku, jednak sąd odwoławczy, czyli Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy orzeczenie sądu pierwszej instancji. Oznacza to, że zabezpieczone na terenie hodowli nielegalnie posiadanych przez Macieja M. zwierzęta przepadają na rzecz Skarbu Państwa. Są to m.in. 5 tygrysów, 3 lamparty afrykańskie, 2 pumy oraz 2 rysie europejskie.