Przebudowa Rynku Łazarskiego zgodnie z planem. Przeprowadzono testy materiałów, z których powstanie zadaszenie

Na przebudowywanym Rynku Łazarskim przeprowadzono testy membrany mającej stanowić zadaszenie targowiska. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru rodzaju nadruku, konieczne jest sprawdzenie nie tylko efektu wizualnego, ale także natężenia światła i komfortu termicznego zarówno kupców jak i klientów.

Jak zapewnia wykonawca, a także miasto, inwestycja związana z przebudową Rynku Łazarskiego przebiega zgodnie z planem. Prace rozpoczęły się w styczniu na skwerze im. Nowaka, a od połowy kwietnia prowadzone są już także na pozostałym obszarze objętym inwestycją.

Obecnie większość prac prowadzona jest pod ziemią. Wykonano już kanalizację wodociągową po południowej i zachodniej części Rynku, a obecnie prowadzone są prace od strony ul. Calliera. Na całym terenie trwają także roboty związane z elektryką.

Wybudowano już większość fundamentów pod 26 słupów, które mają podtrzymywać dach nad płytą główną rynku. Gotowe są także fundamenty pod mur oporowy po stronie południowej i miejsca, w których docelowo mają być posadzone drzewa.

Poza pracami związanymi z instalacjami i sieciami, obecnie montowane są również okładziny kamienne muru oporowego oraz kable do oświetlenia drogowego wokół rynku. Trwa rozbiórka schronu przeciwlotniczego, który koliduje z infrastrukturą podziemną.

W czwartek przeprowadzono testy membrany zadaszenia targowiska. Na wysokości ok. 3,5 metrów nad ziemią zawieszono trzy fragmenty materiałów, spośród których zostanie wybrany ten, z którego powstanie zadaszenie. Różnią się od siebie gęstością nadruku, co ma wpływ nie tylko na efekt wizualny, ale przede wszystkim na przepuszczalność promieni słonecznych, a więc i na natężenie światła oraz komfort termiczny osób, które znajdą się pod zadaszeniem.

„Dążymy do stworzenia optymalnych warunków dla kupców i klientów targowiska – przyjemnego chłodu latem, a jesienią i zimą dobrej widoczności, mimo małej ilości słońca i krótkiego dnia”

Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP

Już na etapie projektu podjęto decyzję o o zastosowaniu nowatorskiego rozwiązania w zakresie budowy zasadzenia. Stworzą je poduszki wykonane z folii ETFE (kopolimer etyleno-tetrafluoroetylen). To ekologiczny materiał, który jest lżejszy od szkła i bardziej od niego wytrzymały. Wszystkie poduszki zostaną połączone ze sobą tak, by tworzyły całość i zostały wypełnione powietrzem, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie odpowiedniego kształtu dachu.