PKW nie będzie podawać cząstkowych wyników wyborów

Nie jest wykluczone, że w poniedziałek uda się podać ostateczne wyniki głosowania w II turze wyborów prezydenckich – poinformował w niedzielę szef PKW Sylwester Marciniak. Przekazał, że kolejna konferencja prasowa PKW odbędzie się po otrzymaniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych.

Szef PKW poinformował na wieczornej konferencji prasowej w Warszawie, że żadna z obwodowych komisji wyborczych nie podjęła uchwały o przedłużeniu głosowania i tym samym cisza wyborcza zakończyła się o godzinie 21.

Ocenił, że wybory na prezydenta “przeprowadzone w cieniu pandemii” zakończyły się “sukcesem frekwencyjnym”. Podziękował za to “milionom wyborców”. Szef PKW zwrócił się także z prośbą do członków obwodowych komisji wyborczych o “rzetelne i sprawne ustalenie wyników głosowania”.

Jak zapowiedział, kolejna konferencja prasowa PKW odbędzie się po otrzymaniu i sprawdzeniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, ustaleniu wyniku głosowania, sporządzeniu protokołu głosowania i podjęciu uchwały w sprawie wyników wyborów. Podkreślił, że o najbliższej konferencji prasowej Komisja poinformuje na godzinę przed jej rozpoczęciem.

“Nie jest wykluczone, że być może jutro uda nam się podać ostateczne wyniki głosowania” – oświadczył Marciniak.

Poinformował także, że na stronie internetowej PKW nie będą podawane cząstkowe wyniki wyborów.

Szef PKW przekazał, że do godz. 18 w niedzielę odnotowano 451 przestępstw i wykroczeń związanych z wyborami.

Jak mówił, pojawiły się wykroczenia związane z nadużyciem alkoholu przez członków obwodowych komisji wyborczych. M.in. przewodnicząca jednej z łódzkich komisji powiadomiła, że jeden z członków komisji prawdopodobnie jest pod wypływem alkoholu.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak oceniła, że niedzielne głosowanie przebiegało bardzo spokojnie. Jak mówiła, także po zamknięciu lokali nie było żadnych zakłóceń, czy problemów.

Przekazała, że w przypadku miejscowości turystycznych rezerwy kart do głosowania były uruchamiane już w godzinach popołudniowych, zaś wieczorem była potrzeba uruchomienia rezerw także w innych miejscach.