Uwaga udziałowcy spółek handlowych. Obowiązkowe zgłoszenie do CRBR tylko do 13 lipca!

Do 13 lipca (!) każda spółka handlowa musi być zgłoszona do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Niedopełnienie tego obowiązku może kosztować nawet 1 000 000 zł. Podkreślamy – to obowiązek każdej spółki handlowej – nie tylko kapitałowej (akcyjnej i z o.o.), ale także osobowej – jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej.

Walka o przetrwanie biznesu w okresie koronawirusowym mogła sprawić, że obowiązek umknął uwadze wielu zainteresowanych, dlatego o nim przypominamy i uczulamy na palący termin. Termin został – z uwagi na pandemię – przesunięty o trzy miesiące, ale 13 lipca upływa nieubłaganie. A kara może być dotkliwa, bo jej maksymalną wysokość ustalono na kwotę miliona złotych.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, czyli o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. Do rejestru musi być wpisana każda spółka handlowa – jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjna (z wyjątkiem np. publicznej spółki akcyjnej).

Obowiązek dotyczy spółek, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) przed 13 października 2019 r. Spółki, które zostały (zostaną) wpisane do KRS po 13 października 2019 r., mają obowiązek zgłaszać dane do CRBR nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia wpisu do KRS. Proszę zwrócić na to uwagę przy zakładaniu nowej spółki.

Procedura nie jest pięciominutowa, ponieważ do rejestru trzeba wpisać nie tyle spółki, co osoby fizyczne – beneficjentów rzeczywistych oraz osoby uprawnione do reprezentowania spółki. W spółce komandytowej będą to na przykład komandytariusz i komplementariusz. 

Ale jeżeli do reprezentowania spółki komandytowej uprawniona jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w zgłoszeniu trzeba wskazać osoby fizyczne – wspólników oraz członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

 podpowiada Michał Wolańczuk z platformy porad prawnych allex.info.

Rejestracji dokonujemy przez portal podatkowy www.podatki.gov.pl/crbr/, a zgłoszenie możemy podpisać wyłącznie podpisem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Do rejestracji na pewno przydadzą się pesele beneficjentów, a w zależności od rodzaju spółki także informacje o wartościach wkładów lub udziałów.

Spółkę mogą zgłosić do rejestru wyłącznie osoby uprawnione do jej reprezentowania. Wiadomo, jeżeli w Twojej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest trzech członków zarządu, ale spółkę musi reprezentować łącznie dwóch z nich, to zgłoszenie muszą podpisać obaj członkowie zarządu. 

Wątpliwości i pytań może być wiele. W ich rozwianiu pomoże Podręcznik Użytkownika CRBR zamieszczony na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/finanse/do-pobrania. Kto zaś potrzebuje szybkiej instrukcji krok po kroku, może skorzystać z instruktażowego filmu (zaprzyjaźnionej z naszym portalem ) platformy allex.info