„Formy w przestrzeni” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

W Muzeum Narodowym w Poznaniu można podziwiać wystawę „Formy w przestrzeni”, która skupia się wokół twórców i historii rzeźb plenerowych powstających w latach 60. i 70. Ekspozycja jest współorganizowana przez Fundację Rarytas oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Lata 60. i 70. XX wieku to czas licznych plenerów, spotkań i konkursów rzeźbiarskich. W przestrzeni miejskiej Poznania pojawiło się wiele ze zwycięskich prac, które do dziś stanowią stały element krajobrazu niektórych dzielnic.

Na wystawie „Formy w przestrzeni” w Muzeum Narodowym można podziwiać projekty i modele zarówno zrealizowanych jak i niezrealizowanych w plenerze form przestrzennych. Ich autorami są poznańscy twórcy – Bakalarczyk, Banasiewicz, Berdyszak, Chonacki, Kopczyńska, Kopczyński, Krzymański, Murlewski, Pawlickia, Petruk, Pukacki, Rodzińska, Sobociński, Woch czy Wojtowicz. Jednocześnie, wśród rzeźb przedstawione są także archiwalne zdjęcia Jerzego Nowakowskiego oraz cykl fotografii Magdaleny Andrynowskiej, w którym udokumentowane są rzeźby stojące w Parku Cytadela i na poznańskich Ratajach.

Współorganizatorami wystawy są Fundacja Rarytas oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci oraz ze środków miasta Poznania.

Rzeźby można podziwiać na ekspozycji do 13 września w Muzeum Narodowym. Kuratorami są Anna Borowiec oraz Mateusz Bieczyński, natomiast za aranżację wystawy odpowiada Rafał Górczyński. W sierpniu dostępne będą oprowadzania kuratorskie Anny Borowiec – odbędą się w soboty 8 i 22 sierpnia o godzinie 12:00.