Prace przy palatium Mieszka I i Dobrawy zgodnie z założeniami. Na placu budowy dotarł pierwszy element konstrukcji

Kolejny obiekt przypominający o początkach państwa polskiego i miasta Poznania ma być gotowy jeszcze w tym roku. Prace prowadzone w rejonie Kościoła Najświętszej Maryi Panny in Summo na Ostrowie Tumskim związane z instalacją przestrzenną mają na celu wyeksponowanie palatium Mieszka I i Dobrawy. Odwzorowany będzie również historyczny przebieg wału grodu poznańskiego z przełomu X i XI wieku.

Instalacja powstaje z artystycznego szkła w miejscu, gdzie dawniej swoją siedzibę miał Mieszko I. Zgodnie z projektem będzie miała formę obrysu wokół kościoła, pod którym ujawniono relikty pałacu i kaplicy. Twórcy chcą przedstawić założenia architektoniczne budownicze z X wieku.

Jak wyjaśnia Monika Ryźlak z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, ekspozycja będzie się składać z ok. 50 unikatowych paneli, a boczne ściany wykonane będą z reliefowego, artystycznego szkła o strukturze nawiązującej do starego muru.

Na plac budowy trafił już pierwszy fragment instalacji wykonanej przez wrocławską pracownię „ARCHIGLASS” Tomasz Urbanowicz. Co ciekawe, całość wnętrza będzie oświetlona, dzięki czemu relikty Palatium będzie można oglądać także w nocy.

Na Ostrowie Tumskim odwzorowany będzie przebieg wałów grodu poznańskiego z przełomu X i XI wieku. Zgodnie z projektem dawne obwarowania będą wyznaczone poprzez elementy z brązu, a na odlewach zaznaczone zostaną zarysy 3 wałów grodu wraz z informacją o dacie powstawania oraz wskazaniem, na którym z nich aktualnie znajduje się zwiedzający.

Zmieni się również okolica, by była bardziej przyjazna i atrakcyjna dla mieszkańców i turystów. Trasa spacerowa zostanie utwardzona przy wykorzystaniu kostki brukowej, z kolei miejsce, w którym dawniej znajdował się warsztat złotnika, będzie symbolicznie upamiętnione drewnianą posadzką. Przygotowane będą również kamienne siedziska, a całość uzupełni zagospodarowana zieleń.

Przygotowano również makietę, która będzie przedstawiać przenikające się wzajemnie mury Kościoła NMP i Palatium Mieszka I. Dostępne będą informacje w języku Braille’a. Cała przestrzeń ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.