Wielkopolscy terytorialsi znów przyjmują w swoje szeregi!

Niemal 90 kolejnych rekrutów przekroczyło dziś po raz pierwszy bramę jednostki wojskowej w Lesznie by stać się terytorialsami. Swoje marzenia o zostaniu żołnierzem postanowiło spełnić wielu uczniów i studentów ale także lekarz, siatkarz, listonosz, kucharz czy mechanik. Różni ich wiele ale łączy jedno – wszyscy postanowili służyć krajowi.

Wojska Obrony Terytorialnej przez kilka ostatnich miesięcy pomagały w walce z COVID-19, prowadząc operację pk. „Odporna Wiosna”. Działania skupione były na wspieraniu lokalnej społeczności  w walce z koronawirusem. Teraz, gdy restrykcje epidemiczne uległy złagodzeniu, również wielkopolska brygada postanowiła znów przyjmować chętnych w swoje szeregi. W szkoleniu podstawowym wezmą udział osoby, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Jeszcze pierwszego dnia, rekruci muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by sprawdzić,  z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening. Przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą. Ostatniego dnia czeka ich egzamin – tzw. „pętla taktyczna”, która sprawdza, czego podczas szesnastu ostatnich dni nauczyli się rekruci. Uwieńczeniem tych zmagań będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 9 sierpnia na terenie koszar. Oczywiście pierwsze szkolenie to dopiero wstęp do dalszej służby wojskowej. Po złożeniu przysięgi, nowi żołnierze kształcić się będą jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

„Szkolenie będzie odbywać się zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. To nowa sytuacja w naszej jednostce. Oznacza to, że kandydaci będą ćwiczyć w mniejszych grupach. Każde szkolenie musi poprzedzać wywiad na temat stanu zdrowia rekrutów oraz dotychczasowej aktywności. Wszyscy żołnierze zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej. Instruktorzy będą każdorazowo udzielać wytycznych na temat profilaktyki zakażeń

tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Należy podkreślić, że na cały okres szkolenia, do każdej z grup będą przydzieleni ci sami instruktorzy a grupy szkoleniowe będą oddzielone od siebie. Dotyczy to również zakwaterowania,  transportu oraz wyżywienia. Na bieżąco monitorowana będzie epidemiologiczną w każdej grupie szkoleniowej.  Jeżeli ryzyko zakażenia będzie duże, szkolenie zostanie przerwane. 

Obecnie w szeregach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka służy ponad 1500 żołnierzy.  W skali kraju, WOT liczy już ponad 24,000 żołnierzy, w tym ponad 21,000 ochotników.  Rekrutacja  do WOT wciąż trwa.  Co trzeba zrobić, by zostać terytorialsem? Są dwie drogi: udać się do swojej macierzystej WKU lub wypełnić wniosek na ePUAP.