Tradycyjne wesele Bamberskie przyciągnęło tłumy

Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę sierpnia odbyło się Święto Bamberskie, upamiętniające przybycie osadników z Bambergu do Poznania i jego okolic. Od tego wydarzenia minęło już 301 lat, ale kultura bamberska oraz część tradycji na stałe wpisały się nie tylko w krajobraz, ale także zachowanie i cechy poznaniaków. W tym roku, z okazji 25., a więc jubileuszowej edycji Święta Bamberskiego, organizatorzy przygotowali wyjątkową inscenizację Wesela Bamberskiego.

Osadnicy z Bambergu mieli zasiedlić tereny Wielkopolski spustoszone przez wojny i zarazę.Według zahcowanych dokumentów, pierwsza grupa osadników dotarła na tereny dzisiejszego Lubonia 1 sierpnia 1719 roku. Właśnie dlatego Święto Bamberskie obchodzone jest zawsze na początku sierpnia – a główne uroczystości w pierwszą niedzielę sierpnia.

Kultura i tradycja bamberska w wielu aspektach przeniknęła do społeczności poznaniaków, a znacza część z ich elementów są do dzisiaj częścią kultury mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Tegoroczna edycja Święta jest jubileuszowa, bo 25. Z tej okazji organizatorzy przygotowali specjalną niespodziankę – tradycyjne bamberskie wesele ze wszystkimi jego elementami. Widzowie mogli więc mogli zobaczyć zmówiny, zaślubiny, przejazd orszaku Pary Młodej z weselnikami i oczepiny.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15:00 przy Muzeum Bambrów Poznańskich, gdzie miały miejsce zmówiny. Same zaślubiny odbyły się przed Ratuszem na Starym Rynky, skąd wyruszył orszak Pary Młodej do Parku Bambrów Poznańskich, gdzie odbyło się spotkanie z weselnikami. Tradycyjne oczepiny miały miejsce przy Muzeum Bambrów Poznańskich.

Wydarzenie przyciągnęło tłumy zarówno mieszkańców jak i turystów. Kolorowe tradycyjne stroje Bambrów jak zwykle wzbudzały powszechne zainteresowanie. Choć żar lał się z nieba, to szczególnie z ust pań nie schodził uśmiech, choć w strojach z pewnością jeszcze bardziej odczuwały upał.

Inscenizacja spotkała się z dobrym odbiorem zarówno przez dorosłych jak i najmłodszych widzów.