Poznań z kolejnymi punktami bezpłatnego dostępu do Internetu

Od kilku lat w Poznaniu można uzyskać bezpłatny dostęp do sieci bezprzewodowej (wireless.poznan.pl) w ponad 100 punktach na terenie miasta. Teraz pojawiły się także nowe miejsca z punktami dostępu w ramach programu realizowanego przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMP, będącego częścią europejskiego programu wspierającego bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu w przestrzeniach publicznych. Celem jest udostępnienie swobodnego […]

Od kilku lat w Poznaniu można uzyskać bezpłatny dostęp do sieci bezprzewodowej (wireless.poznan.pl) w ponad 100 punktach na terenie miasta. Teraz pojawiły się także nowe miejsca z punktami dostępu w ramach programu realizowanego przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMP, będącego częścią europejskiego programu wspierającego bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu w przestrzeniach publicznych.

Celem jest udostępnienie swobodnego dostępu do internetu wśród społeczności lokalnej w całej Europie. Poznań jest jednym z beneficjentów europejskiego programu, dzięki czemu otrzyma na ten cel 15 tysięcy euro.

Darmowy dostęp jest możliwy w 10 nowych lokalizacjach: Biblioteka Urzędu Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17), Dziedziniec Urzędu Miasta, park Chopina, most Jordana wraz z ul. Ostrówek, park Wilsona (2 punkty pokrywają przestrzeń pomiędzy palmiarnią a muszlą koncertową), KontenerArt i jego otoczenie, cypel pomiędzy Starym Portem a Wartą (z przystaniami), park Wodziczki (teren i sąsiedztwo placu zabaw), park Czarneckiego (rejon placu zabaw przy ul. Hercena), park Rataje (plac z fontannami).

Każdy z punktów jest podłączony do szerokopasmowej sieci teletransmisyjnej łączem światłowodowym o przepustowości 100 Mb/s. Połączenie urządzenia (smartfonu, tableta, laptopa) z punktem dostępowym jest możliwe w paśmie 2,4 GHz (urządzenia starszej generacji) lub w paśmie 5 GHz (sprzęt nowszej generacji). 

Chcąc połączyć się z siecią należy wybrać sieć o nazwie “WiFiEU”, a następnie poprzez automatyczne przekierowanie zaakceptować regulamin i zalogować się poprzez tzw. portal logowania. Nie trzeba podawać żadnych danych osobowych ani identyfikacyjnych. System automatycznie pobierze identyfikator urządzenia, któy jest potrzebny do gromadzenia tzw. logów w celach statystycznych oraz możliwości wielokrotnego korzystania z sieci WiFi4EU bez konieczności ponownego logowania się w okresie 4 godzin.